Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 24 lipiec 2017 08:27

Właściwości zdrowotne kurkumy - o czym warto wiedzieć?

Napisał

Wiele przypraw używanych na co dzień w kuchni ma nie tylko właściwości smakowe, ale także zdrowotne. Czosnek działa przeciwzapalnie, pieprz obniża gorączkę, cebula zmniejsza kaszel. Kurkuma ma znacznie więcej właściwości, ale nie wszystkim są one znane.

Czym jest kurkuma?

Jest rośliną uprawianą na terenie Azji, a zgłasza Indii. To podstawowa przyprawa stosowana do przygotowywania dań hinduskich, curry. Ma charakterystyczny smak i kolor żółty, który wykorzystywany jest do barwienia ryżu lub makaronu. Kurkuma coraz częściej stosowana jest także w kuchni europejskiej jako samodzielna przyprawa lub w zestawie z innymi ziołami pod nazwą curry.

Kurkuma to jednak nie tylko przyprawa. Wchodzące w jej skład olejki eteryczne, witamina C oraz kurkomina przesądzają o jej właściwościach leczniczych.

Właściwości kurkumy

Zawarta w kurkumie kurkumina ma niezwykle silne właściwości antyoksydacyjne, które pozwalają na zwalczanie wolnych rodników. To sprawia, że kurkuma odgrywa ważną rolę w profilaktyce chorób nowotworowych piersi, płuc, jelita grubego oraz wątroby. Kurkumina skutecznie wspomaga także leczenie tych nowotworów, co potwierdziły liczne badania.

Pozostałe właściwości kurkumy to:

  • wspomaganie pracy serca,

  • wzmacnianie układu odpornościowego i zwalczanie infekcji,

  • wspomaganie pracy mózgu i układu nerwowego,

  • wspomaganie układu trawiennego.

 

Kurkuma jest słabo przyswajana przez organizm człowieka, ale dodatek pieprzu, imbiru lub oleju zwiększa ją o 200%. Najlepszym sposobem zwiększenie przyswajania i skuteczności działania kurkumy jest jej przyjmowanie w formie ekstraktu.

Fot. Kurkuma BCM 95 (tabletki) - Sklep.kenayag.com.pl

 

Jak kupić dobry preparat z kurkumą

O właściwościach kurkumy w dużym stopniu decyduje sposób jej uprawy i przetwarzania. Powinny one zachowywać przede wszystkim reżim ekologiczny, czyli zakaz stosowania środków chemicznych. Na pewno nie zachowują go wyroby pochodzenia chińskiego, gdzie w uprawie stosuje się dużą ilość środków chemicznych.

Za najlepszą gatunkowo i mającą największe właściwości zdrowotne uchodzi kurkuma ze Sri Lanki, gdzie ma optymalne warunki do hodowli.

asdasdasdasdas
Home