Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 05 wrzesień 2017 15:21

Kurtyna paskowa czy brama szybkobieżna

Napisał

Wymienione w tytule przegrody z folii PCV mogą funkcjonować jako uzupełnienie bramy twardej lub samodzielnie zasłaniać otwór bramowy. Kurtyna paskowa może dodatkowo pełnić funkcję elastycznej przegrody, tam gdzie brak miejsca na tradycyjną ścianę.
Skoro zarówno kurtyna jak i brama może pełnić tę samą funkcję rodzi się pytanie – co wybrać?

 

Ograniczając straty energii w budynku oba urządzenia realizują ten sam cel. Jednak bardzo duże różnice w ich budowie i sposobie działania, a także cenie zakupu i kosztach eksploatacji sugerują, iż tych urządzeń nie można traktować jako równorzędnie. Dlatego też nie należy spoglądać na nie, jak na rozwiązania konkurujące ze sobą. Stanowią one wzajemną alternatywę, a o wyborze decydować powinny wymagania użytkownika i warunki eksploatacji.
Aby ułatwić podjęcie decyzji przygotowaliśmy krótki poradni. Zapraszamy do lektury.

Kurtyna paskowa będzie dobrym wyborem, jeśli poniższe zagadnienia stanowią priorytet:

Koszt zakupu

Jest to parametr porównywany w pierwszej kolejności i bardzo często ma najwyższą wagę. Dla otworów o tej samej wielkości koszt urządzeń może różnić się 10-krotnie na korzyść kurtyn z pasów PCV. Największe wahania cen mają bramy szybkobieżne, a różnica może wynieść nawet 100%.

Koszty eksploatacji i napraw

To również istotny parametr w porównaniu, ponieważ całkowity koszt użytkowania urządzenia może przewyższać koszt jego zakupu. W przypadku kurtyn koszty pojawiają się, gdy trzeba wymienić zużyte pasy. Niekiedy jest to wymiana jednej wstęgi, a w innym przypadku może być to większa część zasłony. Ale nawet w najgorszym przypadku koszty będą zbliżone do jednorazowego serwisu bramy szybkobieżnej. Dodatkowo bramy szybkobieżne muszą być serwisowane regularnie. Jest to warunek ich bezawaryjnej pracy.

Izolacja termiczna

Wstęgi PCV mają grubość od 2mm do 4mm. Są wieszane w dwóch rzędach, dając przegrodę o grubości do 8mm. Dzięki temu izolują termicznie dużo skuteczniej niż płat bramy szybkobieżnej, którego grubość nie przekracza 1mm.

Pasy z elastycznego PCV to jeden z najlepszych izolatorów pośród tworzyw sztucznych.

Redukcja hałasu

W zależności od grubości zastosowanych wstęg oraz ich zakładu można uzyskać tłumienie hałasu na poziomie do 35dB. Taki wynik dla bram szybkobieżnych jest nieosiągalny. Dodatkowo pracująca brama sama powoduje hałas. Jego źródłem są silnik elektryczny, przekładnia mechaniczna oraz prowadnice płata.

Redukcja hałasu przez przegrodę z pasów PCV

Bezawaryjność

Awarie zdarzają się znacznie częściej w przypadku bram szybkobieżnych. Dzieje się tak ponieważ są to urządzenia zbudowane z wielu elementów mechanicznych i elektronicznych. Są też one znacznie bardziej podatne na psucie się, gdy w otoczeniu pojawia się kurz, brud lub zapylenie. Zastosowanie skomplikowanej elektroniki sprawia, że są też mniej odporne na wilgoć.

 

Zepsuta brama szybkobieżna. Płat zablokowany w górnym położeniu. Całe światło otworu jest odsłonięte.

 

Czas wyłączenia z ruchu (pracy)

Awarie nawet prawidłowo serwisowanych urządzeń zdarzają się. W przypadku kurtyn może to być pęknięta lub zerwana wstęga. Chociaż jest to powód zwiększonej utraty ciepła lub gorszej ochrony przed przeciągami, to nie ogranicza możliwości swobodnego przechodzenia przez otwór bramowy. W przypadku bram szybkobieżnych awaria ma znacznie poważniejsze skutki. Gdy płat bramy zostanie zablokowany w górnym położeniu to otwór będzie całkowicie odsłonięty. W tym czasie nie będzie chroniła przed utratą ciepła czy przeciągami. Gdy płat zostanie zablokowany w położeniu dolnym, przez bramę nie będzie można przejść. Z usunięciem tej niesprawności trzeba zaczekać aż do przybycia serwisu i usunięcia usterki. Niekiedy problem można rozwiązań w ciągu 48h. Jednak często potrzebne są części zamienne, których zdobycie zajmuje znacznie więcej czasu.

Zastosowanie jako przegroda, do oddzielenia dużej przestrzeni

W tej roli znacznie lepiej sprawdza się kurtyna paskowa. Ma ona dużo lepsze parametru izolacyjne i może mieć niemal nieograniczoną szerokość.

Przegroda z kurtyny paskowej oddzielająca część warsztatową od pozostałych pomieszczeń

Na bramę szybkobieżną warto zdecydować się, gdy ważne są:

Większa szczelność, gdy brama jest zamknięta

Płat jest wykonany z jednego arkusza materiału, dzięki temu skutecznie zatrzymuje przeciągi. Zamknięta przegroda jest szczelna, ponieważ płat całkowicie zasłania otwór bramowy. Przylega do posadzki, węgarków i nadproża.

Automatyczne otwieranie i zamykanie

Obsługa odbywa się przy pomocy silnika elektrycznego i elektronicznych układów sterujących. Dzięki temu możliwej jest zdalne otwieranie i zamykanie. Sygnał do otwarcia możne podać bezprzewodowy pilot lub fotokomórka. Takie rozwiązanie zapewnia dużą wygodę obsługi i znacznie przyśpiesza przemieszczanie się.

Możliwość zbudowania zautomatyzowanych śluz

Dzięki elektronicznemu sterowaniu dwie bramy mogą być połączone ze sobą. Ich praca jest wtedy zależna od siebie. Gdy jedna brama zostanie otwarta druga misi pozostać zamknięta. Jej otwarcie będzie możliwe dopiero wtedy, gdy brama pierwsza zamknie się. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne, gdy dwie bramy zostaną zamontowane w jednym korytarzu. Tworzą w ten sposób śluzę. Ograniczają skutecznie przedostawanie się zanieczyszczeń z pomieszczeń, które oddzielają.

Sluza - jedna z bram jest zawsze zamknięta.

Ruch o bardzo dużej intensywności

Na szlakach komunikacyjnych o bardzo dużej intensywności ruchu lepiej sprawdzi się brama szybkobieżna. Płat bramy automatycznie roluje się w nadprożu, odsłaniając całe światło przejścia. Dzięki temu nic nie przeszkadza podczas przechodzenia przez otwór bramowy. Przy dużym jego natężeniu ruch nie zostanie spowolniony.

Towar nie może mieć fizycznego kontaktu z przegrodą

Przechodząc przez przegrode z pasków, trzeba je lekko rozchylić, a następnie przejść pomiędzy nimi. W czasie przechodzenia ludzie i towary mają bezpośredni kontakt ze wstęgami. W miejscach, gdzie towar nie powinien mieć fizycznego kontatku z przegrodą, lepszym rozwiązaniem będzie brama szybkobieżna. Płat bramy szybkobieżnej unosi się w całości do góry, odsłaniają pełne światło przejścia. Przechodząc przez otwór bramowy nie ma z nim kontaktu.

Podsumowanie

Wybór pomiędzy bramą szybkobieżną a kurtyną paskową warto rozpocząć od dokładnego przeanalizowania własnych oczekiwań. Odpowiedź na pytanie co jest najważniejsze dla przyszłego użytkownika da podstawę do wybrania odpowiedniego produktu. Warto mieć na uwadze, że zależnie od wymagań i warunków eksploatacji, nie zawsze droższe rozwiązanie sprawdzi się lepiej. Kolejnym krokiem powinno być zapoznanie się z ofertą dostawców bram szybkobieżnych. Jest to szczególnie ważne, ponieważ bramy tego typu są bardzo zróżnicowane pod kątem konstrukcyjnym. Te różnice przenoszą się na właściwości użytkowe oraz na żywotność bramy, koszty serwisowania i eksploatacji.

asdasdasdasdas
Home