Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 23 październik 2017 08:58

3 rzeczy, które warto wiedzieć o Wszystkich Świętych

Przypadające na 1 listopada święto Wszystkich Świętych to dla Polaków jeden z ważniejszych dni roku. Obok Bożego Narodzenia czy Wielkanocy dla wielu z nich jest to okazja do spotkania się z rodziną, nawet tą dalszą. Oprócz tego to czas zadumy i odwiedzin na grobach najbliższych osób. I choć Wszystkich Świętych obchodzone jest w polskiej tradycji od wieków to nadal dla wielu jego geneza i specyfika pozostaje nieznana.

Geneza Wszystkich Świętych

Geneza Wszystkich Świętych ma swoje korzenie już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Duchowni obawiając się pogańskich akcentów głosili konieczność oddawania czci osobom boskim, a nie ludziom czy stworzeniem. W związku z tym początkowo powszechnym kultem objęto Matkę Boską, a później, ze względu na prześladowania, męczenników za wiarę. To im poświęcano świątynie i kościoły, a z czasem nawet specjalny dzień w roku. Niewiele osób wie, ale święto Wszystkich Świętych nie od początku było obchodzone 1 listopada. Według wielu przekazów pierwotnie dzień ten przypadał na 13 maja (lub na niedzielę po Zielonych Świątkach). Pierwsze wzmianki o zmienionej dacie obowiązywania święta pojawiły się w VIII wieku. Oficjalnie Wszystkich Świętych uznał papież Jan XI w roku 935.

Dekorowanie grobów

Przed 1 listopada zakłady kamieniarskie takie jak http://nagrobki-granitex.pl przeżywają prawdziwe oblężenie. Polakom zależy nie tylko na przygotowaniu pomnika osoby bliskiej na to święto, ale także na jego odpowiedniej dekoracji. Skąd ten zwyczaj? Nie jest on ściśle związany z Wszystkich Świętych. Tradycja przystrajania grobów kwiatami, wieńcami i innymi ozdobami wiąże się z okresem międzywojennym. Z kolei pojawienie się światełek na grobach znane było już w XVI wieku – wierzono, że oświetlając grób pozwala się duszy ogrzać, ale przede wszystkim wyznaczyć drogę do domu.

Wszystkich Świętych to nie Dzień Zaduszny

Te święta są regularnie mylone. Według tradycji katolickiej 1 listopada czczona jest pamięć wszystkich męczenników i świętych, którzy oddali swoje życie w obronie wiary i czci Jezusa Chrystusa. Święto jest więc głęboko zakorzenione w naukach chrześcijańskich. Z kolei przypadający na 2 listopada Dzień Zaduszny wywodzi się z wierzeń pogańskich i obyczajów ludowych. To właśnie wtedy upamiętnia się wszystkich zmarłych. Współcześnie oba święta połączone są ze sobą treściowo.

asdasdasdasdas
ShowMeble
Home