Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
środa, 15 listopad 2017 09:48

Czarna lista BIK czym grozi i jak ją wybielić

Napisał

Chcąc skorzystać z kredytu bądź pożyczki każdy zainteresowany będzie musiał spełnić szereg formalności. W przypadku banków cała procedura udzielania kredytu jest zdecydowanie bardziej skomplikowana niż to jest w przypadku instytucji pozabankowych. Parabanki upraszczają drogę do pozyskania dodatkowych środków finansowych. Zastanawiając się nad kredytem bądź pożyczką zauważyłeś, iż wiele firm informuje o sprawdzaniu BIK. Dowiedz się czym jest czarna lista BIK i czy jest jakieś rozwiązanie, gdy na niej figurujesz.

 

Każdy bank i zdecydowana większość parabanków sprawdzają swoich potencjalnych klientów w bazie BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej. Dane tam zgromadzone pochodzą z instytucji finansowych, które przekazują informacje o udzielonych kredytach i pożyczkach. Jeśli wnioskujesz o wsparcie finansowe, to na poziomie sprawdzania i określania Twojej zdolności kredytowej, interesująca Cię platforma pożyczkowa sprawdza Twoją sytuację w BIK. Jeśli jesteś wpisany na czarną listę z całą pewnością będziesz miał problem z uzyskaniem kredytu bądź pożyczki. Wpis w BIKu może być zarówno pozytywny – wtedy, gdy spłaciłeś terminowo całe zadłużenie, jak i negatywny – wtedy, gdy dokonywałeś nieterminowych spłat. Jeśli opóźnienie w spłacie było większe niż 60 dni, oraz upłynęło następne 30 dni od momentu poinformowania Cię przez bank czy parabank o zamiarze wpisu na listę BIK, zostaniesz wpisany na czarną listę na okres 5 lat.

Pamiętaj także, że dane w BIK są na bieżąco aktualizowane. Możesz się spotkać z taką sytuacją, gdy ubiegając się o kredyt bank odmówi Ci, gdyż posiadasz już inne zadłużenia, nawet jeśli je terminowo spłacasz. Mniej restrykcyjnie do wpisów w BIK podchodzą parabanki. Są skłonne udzielić Ci pożyczki, gdy masz już inne zadłużenie. Nawet w sytuacji, gdy jesteś na czarnej liście, w instytucjach pozabankowych możesz liczyć na pieniądze, jednak nie we wszystkich. Gdy spotka Cię ta nieprzyjemna sytuacja pamiętaj, że Freezł nie sprawdza BIKu.

Gdy jednak zależy Ci na dobrej historii w BIK, możesz świadomie wziąć małą pożyczkę i terminowo ją spłacić. Takie postępowanie wpłynie pozytywnie na ocenę Twojej zdolności kredytowej przy kolejnym wniosku kredytowym. Jeśli trafisz na czarną listę sytuacja jest bardziej skomplikowana. Wprawdzie pojawiają się firmy, które oferują czyszczenie BIKu już od 47 złotych, jednak ciężko określić skuteczność takiego działania. Niewątpliwie każdy przypadek jest indywidualny i tak też należy postrzegać szansę na skuteczne czyszczenie BIK. Są jednak przypadki wynikające z prawa, gdy możesz zmienić swoje dane w Biurze Informacji Kredytowej:

- odwołanie zgody na przetwarzanie danych o kredycie, który już został spłacony, a spłata następowała terminowo;

- usunięcie informacji o problemach ze spłatą zadłużenia po upływie 5 lat od spłaty owego długu;

- pojawienie się błędów w historii kredytowej.

Znalezienie się na czarnej liście BIKu nie jest dobrym prognostykiem w przypadku ubiegania się o kolejną pożyczkę. Pamiętaj jednak, że mimo tych trudności są takie platformy jak Freezl, które nie sprawdzają tej bazy i są najprostszym rozwiązaniem na negatywny raport w Biurze Informacji Kredytowej.

asdasdasdasdas