Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

poniedziałek, 29 styczeń 2018 05:06

Prawo jako dziedzina strzegąca porządku – pojęcie, klasyfikacja, specyfika

Prawo to dziedzina równie stara co instytucja państwa. Zresztą narodziła się wraz z państwem, aby zaprowadzić w nim porządek. Poznajmy pojęcie, klasyfikację oraz specyfikę prawa.

Prawo i bezprawie

Synonim prawa stanowi porządek. Bo prawo to nic innego jak właśnie porządek. Ściślej jednak rzecz ujmując prawo to system norm prawnych, a więc dyrektyw postępowania, prowadzących do zaprowadzenia porządku. Warto zaznaczyć, że prawo jako system norm prawnych uchodzi za prawo w ujęciu przedmiotowym, a za prawo w ujęciu podmiotowym uchodzi zespół przyznanych uprawnień w danym porządku prawnym.

Antonim prawa stanowi bezprawie. Synonim bezprawia stanowi z kolei anarchia. Bo bezprawie to nic innego jak właśnie anarchia, czyli brak porządku.

Prawo naturalne oraz prawo stanowione

Prawem naturalnym nazywa się prawo zastane przez człowieka. To prawo, które – w zależności od poglądów – stworzył Bóg, bogowie, siła wyższa, natura. Prawo naturalne utożsamia się niekiedy z prawem moralnym.

 

Prawem stanowiony nazywa się prawo tworzone przez człowieka. To system norm prawnym, który narodził się wraz z narodzinami państwa, w celu zaprowadzenia w nim porządku. Prawo stanowione, zwane też prawem pozytywnym, stanowi prawo w najpowszechniejszym rozumieniu prawa.

Prawo zewnętrzne a prawo wewnętrzne

Prawo stanowione dzieli się na prawo zewnętrzne oraz na prawo wewnętrzne. Prawo zewnętrzne, czyli międzynarodowe, określa stosunki prawne między różnymi krajami. Przykładowo to prawo, które reguluje prawne kwestie na różnych polach działania między Polską a Czechami, czy też między Polską a Unią Europejską.

Skoro istnieje prawo zewnętrzne, to istnieje też prawo wewnętrzne. Prawo wewnętrzne, czyli państwowe, określa porządek w danym kraju. Przykładowo to prawo, które reguluje prawne kwestie na różnych polach działania w Polsce.

Gałęzie prawa

Prawo wewnętrzne rozgałęzia się na wiele dziedzin prawa. Wśród najważniejszych wymienia się między innymi: prawo konstytucyjne, prawo cywilne, prawo publiczne, prawo prywatne, prawo administracyjne, prawo finansowe, prawo karne oraz prawo rodzinne. Przykładowo prawo karne reguluje prawne kwestie na polu wykroczeniowym i przestępczym w Polsce.

1. Prawo konstytucyjne:

Prawo konstytucyjne, czyli prawo polityczne, to zespół norm prawnych, który reguluje ustrój polityczny, społeczny oraz gospodarczy. Równie dobrze prawo konstytucyjne może stanowić zespół norm zawartych w konstytucji.

2. Prawo cywilne:

Prawo cywilne to zespół norm prawnych, który reguluje stosunki między podmiotami prawnymi, to znaczy osobami fizycznymi i osobami prawnymi.

3. Prawo prywatne:

Prawo prywatne, oparte w sporej mierze na prawie cywilnym, to zespół norm prawnych, które chronią jednostki i ich interesy.

4. Prawo publiczne:

Prawo prywatne, jako przeciwwaga dla prawa prywatnego, to zespół norma prawnych, które chronią społeczeństwo i jego interesy.

5. Prawo administracyjne oraz prawo finansowe:

Prawo administracyjne oraz prawo finansowe to zespoły norm prawnych regulujących sytuację między państwem a obywatelami, na przykład kwestie budżetowe, czy podatkowe.

6. Prawo karne:

Prawo karne to zespół norm prawnych regulujących odpowiedzialność karną za czyny zabronione pod groźbą kary kryminalnej.

7. Prawo rodzinne:

Prawo rodzinne, stanowiące dział prawa cywilnego, to zespół norm prawnych regulujących stosunki między rodziną a osobami trzecimi, a także między konkretnymi osobami w rodzinie.

Więcej publikacji na temat zagadnień prawnych znajdziesz tutaj

Home