Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

piątek, 02 luty 2018 09:10

Czy 500 Plus trzeba rozliczyć w PIT 2018?

1 kwietnia 2016 r. ruszył rządowy program Rodzina 500 Plus, z którego obecnie korzysta ponad 2,5 mln rodzin. W związku z tym, że zbliża się termin rozliczenia z fiskusem, wiele osób zastanawia się, czy pieniądze otrzymywane w ramach świadczenia należy uwzględnić w zeznaniu podatkowym? Dowiedz się, w jaki sposób najszybciej złożyć PIT oraz jak go wypełnić, jeśli korzystasz z rządowej pomocy.

Świadczenia rodzinne – czy należy je rozliczyć w PIT za 2017 rok?

Z rządowego programu 500 Plus mogą skorzystać wszystkie osoby z dwójką i większą ilością dzieci, bez względu na to, jakie otrzymują wynagrodzenie. Kwota 500 zł, którą rodzice otrzymują na drugie i każde kolejne dziecko, należy do tzw. świadczeń rodzinnych. Podobnie więc jak dodatek pielęgnacyjny lub zasiłek porodowy, 500 Plus jest dochodem, którego nie trzeba uwzględniać w rozliczeniu PIT.

500 Plus bez druku PIT

W większości przypadków, zanim rozliczymy PIT 2018, musimy poczekać na formularz PIT-11 przygotowany przez pracodawcę. PIT-11 to dokument, który otrzymują głównie osoby zatrudnione na etacie. Druk ten zawiera informacje o przychodach, dochodach, kosztach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Informacje te musimy następnie podać we własnym zeznaniu podatkowym.

Jeżeli pobieramy świadczenie 500 Plus, nie otrzymamy odrębnego PIT-u (jak ma to miejsce w przypadku dochodów z tytułu wynagrodzenia za pracę). Tym samym rodzice korzystający z rządowego programu, nie mają obowiązku uwzględniać świadczenia w rozliczeniu PIT.

500 Plus jako jedyny dochód rodziny

Zdarzają się rodziny, które nie uzyskują innych dochodów niż te otrzymywane w ramach świadczenia 500 Plus. Czy takie osoby powinny składać PIT za 2017 rok? Odpowiedź brzmi: nie i to bez względu na to, czy pobierają świadczenie na dwoje, czy większą ilość dzieci. Jeżeli comiesięczna kwota 500 zł oraz inne świadczenia rodzinne składają się na nasz całkowity dochód, nie musimy w ogólne składać rozliczenia PIT.

Warto jednak mieć na uwadze, że rodzice korzystający z rządowego programu mogą w dalszym ciągu korzystać z ulgi prorodzinnej oraz preferencyjnych form rozliczenia podatku, takich jak rozliczenie PIT wspólnie z małżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dziecko.

PIT online – najprostszy sposób na rozliczenie podatków

Pomimo że 500 Plus jest dochodem wolnym od podatku, otrzymywanie świadczenia nie zwalnia pracujących rodziców z obowiązku rozliczenia się z fiskusem. Najprostszą, a jednocześnie coraz bardziej popularną metodą złożenia deklaracji podatkowej, jest PIT online. Wystarczy, że wybierzemy jeden z dostępnych na rynku programów, abyśmy mogli wysłać PIT przez internet. Aplikacje podatkowe są bezpłatne i bardzo proste w obsłudze, dzięki czemu wysłanie deklaracji za ich pomocą zajmuje zaledwie kilkanaście minut.

Na złożenie PIT 2018 mamy czas do końca kwietnia bieżącego roku. Jeśli chcemy jak najszybciej uporać się z tym obowiązkiem, najlepiej skorzystać z opcji wysłania PIT-u przez internet. Jest to rozwiązanie znacznie wygodniejsze niż złożenie deklaracji w urzędzie skarbowym. Najważniejsze korzyści, jakie daje nam PIT online to:

  • Mniejsze ryzyko pomyłki. Program PIT samodzielnie wykonuje obliczenia matematyczne, dlatego nie musimy się obawiać, że wprowadzimy błędne dane.
  • PIT online wyślemy bez wychodzenia z domu, dlatego możemy zapomnieć o staniu w długich kolejkach.
  • Oszczędność czasu. Program udziela nam jasnych wskazówek, a nawet uzupełnia informacje za nas, co znacznie przyspiesza wypełnienie PIT-u przez internet.

PIT online jest idealnym rozwiązaniem dla zabieganych rodziców kilkorga dzieci. Nic więc dziwnego, że z każdym rokiem zwiększa się ilość podatników, wybierających tę formę rozliczenia z fiskusem. Jedną z najprostszych form jest złożenie deklaracji za pośrednictwem www.podatnik.info/program_do_pit dostępnym na stronie Podatnik.Info. 

Home