Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

poniedziałek, 05 luty 2018 01:29

Materace - jaki rodzaj wybrać?

Skoro czytasz ten artykuł to na pewno wiesz jak ważne są odpowiednie warunki snu dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Więcej pytań rodzi jednak kwestia doboru materaca i tego jakie materace są najlepsze dla poszczególnych osób. Pokrótce scharakteryzujemy różne materace, co z pewnością pomoże w wyborze odpowiedniego modelu.

Materace bonellowe i kieszeniowe

Zarówno materace bonellowe, jak i kieszeniowe to materace sprężynowe. Materace bonellowe charakteryzują się tym, że im większemu naciskowi poddawana jest sprężyna tym większy stawia opór. To sprawia, że materace takie są dość uniwersalne i mogą z nich korzystać osoby o różnej masie ciała. Z kolei materace kieszeniowe posiadają sprężyny, które znajdują się w odrębnych kieszeniach, co powoduje, że pracują niezależnie od siebie, uginając się tylko w miejscu nacisku. To sprawia, że sprężyny te doskonale sprawdzają się w materacach dwuosobowych.

Materace piankowe

Materace piankowe dobrze dopasowują się do kształtu ciała, zapewniają doskonałą izolację termiczną i mają właściwości antyalergiczne. Wśród materacy piankowych najpopularniejsze są materace z pianką termoelastyczną i wysokoelastyczną. Oba rodzaje materacy stanowią doskonałe podparcie dla wszystkich punktów ciała.

Materace lateksowe

Materace lateksowe doskonale przepuszczają powietrze dzięki porowatej strukturze lateksu, a dzięki wysokiej elastyczności idealnie dopasowują się do kształtu ciała. Ich atutem jest to, że nie odkształcają się i łatwo wracają do pierwotnej formy. W dodatku materace lateksowe mają właściwości antyalergiczne.

 

Materace dualsleep

Naszym zdaniem materace dualsleep są najlepszą propozycją dla par. Materace takie mają dwie strefy, które można określić jako damską i męską. Męska strefa ma większy stopień twardości, ze względu na to, że mężczyźni zazwyczaj są ciężsi, a do tego ma wzmocnioną część na wysokości barków. Damska część charakteryzuje się większą miękkością i lepszym podparciem ciała na wysokości bioder. Takie materace można znaleźć na przykład w sklepie internetowym Sleeptime.pl. Warto na nie zwrócić uwagę szczególnie wtedy, gdy masa ciała i preferencje co do twardości znacznie różnią się u obu osób.

Materace nawierzchniowe

Materace nawierzchniowe pozwalają zmodyfikować właściwości posiadanego materaca stosownie do potrzeb, pomagają wyrównać uskok między materacami, jeśli w jednym łóżku są dwa materace o różnej grubości, ponadto nadają się jako dodatkowe miejsce snu np. dla gości. Materace nawierzchniowe sprzyjają też utrzymaniu czystości, gdyż są dodatkową warstwą, którą łatwiej wymienić niż cały materac.

Materace dwustronne

Wybierając materiał dwustronny tak naprawdę zapewniamy sobie możliwość utrzymania materaca w dobrej kondycji na dłużej. Regularne przekładanie materaca na drugą stronę pozwoli materacowi odpocząć, uniknąć odkształceń, a także prawidłowo oddychać. Nawet jeśli materac dwustronny jest trochę droższy to warto wybrać właśnie ten wariant, bo będziemy korzystać z niego znacznie dłużej.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Przy wyborze materaca należy zwrócić uwagę na masę ciała, stan zdrowia, w tym kondycję kręgosłupa, a także indywidualne preferencje co do twardości materaca. Trzeba też zwrócić uwagę na wymiary. Dla dwóch osób minimalna szerokość to 140cm, jeśli zaś chodzi o długość, to powinna być ona liczona względem wzrostu. Do wzrostu należy dodać 20cm i wtedy będziemy mieli pewność, że materac zapewni odpowiednią powierzchnię spania.

Home