Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

niedziela, 15 kwiecień 2018 11:00

"NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ DZIECI Z OREW JUSZCZYN / TARNAWA G. NIE PRZESZKODZIŁA BYĆ IM ARTYSTAMI".

"Kto pocieszy pechowego Nosorożca?" - to tytuł spektaklu w reżyseri Lecha Walickiego na podstawie opowiadania "Kto z Was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?" autorstwa Leszka Kołakowskiego. Premiera tego imponującego przedstawienia odbyła się 7 kwietnia 2018r. w krakowskim Teatrze Groteska. Oprócz wspaniałej obsady w projekcjach wykorzystano rysunki podopiecznych Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Juszczynie.


Dlaczego akurat dzieci z Placówki w Juszczynie? Wszystko zaczęło sie w 2016 roku. Wtedy Pani Małgorzata Zwolińska stworzyła animację do filmu o historii Ośrodka, sugerując jednocześnie Panu reżyserowi Lechowi Walickiemu podjęcie dalszej współpracy z dziećmi.

Pan Walicki nie czekał długo z decyzją. Już w styczniu 2017 roku na zamku w Suchej Beskidzkiej a także w Łagiewnikach można było oglądnąć Spektakl pt. "Uwierz w Boże Narodzenie". Było to duże przedsięwzięcie, do którego młodzi aktorzy przygotowywali się dłuższy czas, albowiem sceny do przedstawienia były nagrywane poza Juszczynem. Mimo swojej niepełnosprawności i stresu który im towarzyszył wspaniale odegrali swoje role. W spektaklu brali udział także aktorzy z Teatru Groteska, zespoły muzyczne: "Baciary" i "Transylvania Trio".Następny charytatywny spektakl o tematyce Bożonarodzeniowej pt."Czary Dary" z udziałem dzieci z OREW -u miał miejsce w grudniu zeszłego roku. Bilety rozeszły się na długo przed premierą. Także i tym razem część filmików była nagrywana poza Ośrodkiem, a konkretnie na Krakowskim Rynku i Wieży Mariackiej. Oprócz dzieci, opiekunów i rodziców wzieli w nich udział : Znana aktorka i piosenkarka Barbara Kurdej-Szatan, Jakub Popławski, Łukasz Rutkowski, Marcin Stachnik, Orkiestra Reprezentacyjna AGH a także Jan Sergiel-hejnalista z wieży mariackiej. Natomiast podczas występu na suskim zamku gościnnie wystąpiła artystka Pani Marta Bizoń, która nie kryła wzruszenia. "Jestem pod ogromnym wrażeniem wszystkich cudownych aniołów pracujących w tym ośrodku. Te piękne empatyczne panie, które opiekują się tymi dziećmi jak prawdziwe matki, czułe na każdy płacz, na każdy uśmiech. Zobaczyłam jak te dzieci związane są ze swoimi opiekunami i do tej pory łzy wzruszenia wycieram, myśląc również o rodzicach, dla których każdy dzień jest wielkim wyzwaniem, stóp WAM kochani nie godnam całować. "- skomentowała aktorka.


Kolejnym pomysłem reżysera Lecha Walickiego był na wstępie wspomniany spektakl pt."Kto pocieszy pechowego Nosorożca?".Tym razem na prośbę Pani Małgorzaty Zwolińskiej wychowankowie wykonali prace plastyczne wykorzystane do scenografii, a także do animacji promujących przedstawienie oraz plakatów. Dużym przeżyciem dla nich było zaproszenie do teatru na przedpremierowy spektakl. Dzieci nie tylko spotkały się z aktorami, ale także mogły dotknąć główną postać, którą był naturalnych rozmiarów Nosorożec. Grupa wychowanków - autorzy prac, biorący udział w premierze otrzymali podziękowania od realizatorów spektaklu, mogli razem z nimi wyjść na scenę i ukłonić się zebarnej publiczności, od której usłyszeli wiele ciepłych słów.
"Czujemy sie bardzo wyróżnieni i wdzięczni za współpracę z Panem reżyserem Lechem Walickim i Panią Małgorzatą Zwolińską. Dzięki takim przedsiewzięciom i dobrym ludziom nie jesteśmy zamknięci w OREW-e tylko wychodzimy do społeczeństwa. Każde dziecko przeżywa to indywidualnie. To są mali artyści, którzy każde zlecenie czy zadanie traktują bardzo poważnie."- skomentowała Pani Oliwia Jarnot dyrektor Ośrodka - Rehabilitacyjno -Edukacyjno -Wychowawczego w Juszczynie.

Lucyna Dura

 

Home