Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 02 maj 2018 15:44

3 maja w SP Wieprzec

227 lat temu, a dokładniej we wtorek, 3 maja, grupa reformatorów skutecznie przeforsowała wdrożenie w życie jednego z najwspanialszych  dokumentów epoki oświecenia-konstytucji 3 maja. Z założenia miała to być ustawa, która w swych postanowieniach naprawiała ustrój Rzeczpospolitej, otaczała opieką chłopów i mieszczan a także znosiła zasadę "liberum veto".  Ze względu na swój doniosły charakter była darzona szacunkiem i czczona w pamięci, czego dowodem jest choćby fakt, że po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku rocznica uchwalenia konstytucji była najważniejszym świętem państwowym.

 

            Obecnie należy do grona trzech tego rodzaju świąt i w związku z powyższym dziś, w naszej szkole, odbyła sie akademia upamiętniająca niniejsze wydarzenie. Miała ona charakter multimedialny, każdy mógł włączyć się w jej przebieg. Prostym językiem, choć czasem było to skomplikowane, przekazano uczniom najistotniejsze fakty dotyczące nie tylko samej ustawy, ale i otoczki politycznej jej towarzyszącej. Wspomniano zatem o tragedii państwa polskiego zdominowanego przez układy i korupcję, warcholstwo szlachty a także siły państw ościennych, które tylko czekały na potknięcie i stosowny moment do realizacji swoich celów. Pokazano sylwetki inicjatorów ustawy, wirtualnie przeniesiono się w czasie do roku, w którym dokument dawał Polakom choć cień nadziei na poprawę sytuacji.

            Aby wystąpienie nie opierało sie tylko i wyłącznie na suchych faktach, dodano do niego filmy poświęcone zagadnieniu, które uatrakcyjniły prezentację. Przy tej okazji wspomniano również o innych świętach majowych- tzn.1 i 2 dniu owego miesiąca. One dobrze wplatają się w naszą historię, choć nie wszystkie  przywołują pozytywne wspomnienia.

 

Radosław Tempka

asdasdasdasdas
ShowMeble
Home