Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

czwartek, 17 maj 2018 07:05

„Erasmus +” w ZS „Kantego”. Z Makowa Podhalańskiego do Ploiesti

Udział Zespołu Szkół im. św. Jana Kantego w Makowie Podhalańskim w międzynarodowym, unijnym projekcie Erasmus + „Today's teenagers tomorrow adults” - „Dzisiaj nastolatki jutro dorośli” skutkował  wyjazdem uczniów wraz z opiekunami w dniach 29.04 – 05.05 2018 roku do Rumunii. Była to już druga wymiana uczniowska, bowiem w lutym 2018, Zespół Szkół im. św. Jana Kantego był gospodarzem wymiany uczniów ze szkół z Włoch, Turcji, Rumunii i Grecji.

 

           Celem realizowanego przez szkołę projektu jest wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w obszarze otwartości europejskiego rynku pracy dla młodych; zrozumienie różnic kulturowych i językowych; rozwijanie umiejętności komunikacyjnych; doskonalenie znajomości języka obcego oraz wykorzystanie narzędzi multimedialnych.

W czasie pobytu w Rumunii uczniowie wraz z nauczycielami mieszkali w miejscowości Ploiesti, goszcząc w domach  swoich rumuńskich rówieśników. Odwiedzili tamtejszą szkołę partnerską Colegiul Tehnic „Toma N. Socolescu”. Podczas spotkania, uczniowie wszystkich krajów zaprezentowali stworzoną wirtualną firmę z własnym innowacyjnym produktem. Uczestnicy projektu poznawali lokalny rynek pracy, odwiedzili kilka tamtejszych zakładów rzemieślniczych, przeprowadzili wywiady z przedsiębiorcami. Zobaczyli też przedstawicielstwo polskiej firmy Prószyński i S-ka. W czasie wolnym uczestniczyli w grach i zabawach terenowych przygotowanych przez gospodarzy.

Kluczowym elementem  wizyty było poznawanie i nauka przez rozrywkę. Zwiedzono piękną  rumuńską stolicę – Bukarszet, w której ważnym  punktem był budynek parlamentu, wywołujący u wszystkich uczestników niesamowite wrażenie swoją wielkością i bogatym wnętrzem. Kolejnym miejscem odwiedzin było Muzeum Narodowe pełne wykopalisk   z grobów i ziemi rumuńskiej, mające w swoich zbiorach biżuterię liczącą ponad  3 800 lat.  Niezwykle podobał się też średniowieczny zamek w Branie w Siedmiogrodzie, który dzięki książce Brama Stokera słynie z postaci Włada Palownika, znanego jako Dracula. Główną atrakcją turystyczną małej miejscowości Rasnov jest usytuowany na malowniczym skalnym wzgórzu potężny chłopski zamek obronny, z którego zachwyciła wszystkich  panorama okolicznych gór.

 Cała grupa Erasmusa była bardzo zadowolona z pobytu w tym różnorodnym kraju. Ogromne wrażenie zrobiła na gościach wyjątkowa rumuńska gościnność, miłym doświadczeniem była otwartość i integracja wszystkich uczestników spotkania w Rumunii. Kolejnym etapem  projektu jest wyjazd do Grecji, planowany na październik 2018 roku.     

asdasdasdasdas
Home