Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

środa, 23 maj 2018 22:56

Nowe regulacje prawne dotyczące transportu odpadów

24 stycznia 2018 roku zostały określone nowe zasady dla przewozu odpadów wraz z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów. Od tego momentu wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek dostosowania pojazdów, które służą do przewożenia odpadów do obowiązujących przepisów.

 

Ogólne – najważniejsze zmiany w sprawie przewozu odpadów

Transport odpadów, zgodnie z nowym rozporządzeniem, musi być przeprowadzany w ściśle określony i nieco inny niż dotychczas sposób. Zmiany prawne w tym zakresie dotyczą przede wszystkim kwestii związanych ze środkami transportu i sposobów ich oznakowania, sposobami przewozu oraz rodzaju dokumentów potwierdzających transport. Dokładne wzory wszystkich nowych oznaczeń oraz dokumentacji znajduje się w załącznikach do rozporządzenia z dnia 24 stycznia 2018 roku.

Przygotowanie i transport odpadów

Zgodnie z rozporządzeniem odpady zwyczajne mogą być przewożone wraz z odpadami niebezpiecznymi, ale wyłącznie wówczas, gdy ich wzajemny kontakt będzie całkowicie uniemożliwiony. Ponadto transport odpadów musi być prowadzony w taki sposób, aby poszczególne rodzaje odpadów nie mieszały się ze sobą. Wyjątkiem w tym przypadku jest sytuacja, w której strumień zmieszanych odpadów jest całkowicie prowadzony do przetwarzania w jednym procesie.

Nowe wytyczne nakładają również obowiązek transportowania odpadów wraz z dokumentacją potwierdzającą rodzaj przewożonych odpadów oraz ściśle określone dane zleceniodawcy transportu.

Dokumentem tym może być:

  • karta przekazania odpadów,
  • faktura sprzedaży odpadów,
  • podstawowa klasyfikacja lub charakterystyka odpadów,
  • dokument potwierdzający transgraniczne przemieszczanie odpadów,
  • inny dokument z zastrzeżeniem, aby znajdowały się na nim: informacje dotyczące rodzaju transportowanych odpadów oraz dane zlecającego transport odpadów.

Oznaczenie pojazdów transportujących odpady

W rozporządzeniu znalazły się również szczegółowe informacje dotyczące sposobu oznakowania pojazdów przeznaczonych do transportu odpadów. Muszą one być sygnowane odpowiednią tablicą, której wzór znajduje się w załącznikach do rozporządzenia. Kolor tablicy powinien być biały, a jej wymiary to: 40 cm szerokości i 30 cm wysokości. Na tablicy znajdować powinien się napis wykonany czarną czcionką: ODPADY, przy czym wysokość liter nie może przekraczać 10 cm, natomiast grubość nie może być większa niż 1,5 cm.

Jeżeli na pojeździe brakuje miejsca do umieszczenia tablicy o takich gabarytach, dopuszczalne jest ich zmniejszenie, jednak należy zachować w tym względzie ściśle określone minimum:

  • wymiary tablicy: 30x12 cm,
  • wysokość i grubość liter: 8 cm i 1,2 cm.

Joanna Jędrzejczyk

Zobacz także: Czym jest audyt środowiskowy?

Home