Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Ile kosztuje sklep internetowy?

Koszty prowadzenia sklepu internetowego są dosyć złożone i zależą od wielu elementów których nie łatwo przewidzieć. Efekt ten jest jeszcze większy, gdy do ogólnych kosztów działalności wliczymy koszty zakupu towarów. Czy zatem można podjąć się ogólnej analizy wydatków, niezbędnych do rozruchu i prowadzenia własnego biznesu? W tym artykule postaramy się przynajmniej w uproszczeniu przeanalizować koszty prowadzenia sklepu internetowego.

Koszt sklepu internetowego - stały i zmienny

Z ekonomicznego punktu widzenia, koszty prowadzenia sklepu internetowego można podzielić na stałe i zmienne. W przypadku tych drugich - jak sama nazwa wskazuje - bardzo trudno jest oszacować konkretne liczby. Zastanówmy się, ile kosztuje sklep internetowy w oparciu o koszty stałe.

Co składa się na koszt sklepu internetowego

  1. Cena oprogramowania - koszt ogólny interfejsu umożliwiającego zarządzanie panelem i sprzedaż internetową jest zależny od wybranego modelu oprogramowania. W przypadku darmowych narzędzi pozornie wynosi 0 zł. Trzeba jednak wziąć pod uwagę konieczność zatrudnienia informatyka do instalacji i wdrożenia sklepu - co jest sporym kosztem. Można też skorzystać z rozwiązań abonamentowych, bądź dedykowanych. Przy wyborze dedykowanych rozwiązań koszt będzie inny w każdym sklepie. Załóżmy więc, że wybierzemy oprogramowanie sklepu internetowego na abonament. W takiej sytuacji koszt sklepu będzie wynosił ok. 100 zł miesięcznie. Doliczając do tego moduł integracji z hurtowniami będzie to 150 zł miesięcznie pełnych kosztów utrzymania oprogramowania sklepu internetowego miesięcznie.
  2. Koszty serwera - te wbrew pozorom również charakteryzują się dużą zmiennością. Duże znaczenie ma tu jego pojemność i wydajność. Wiele więc zależy od wielkości sklepu internetowego. Przy początkującym sklepie internetowym koszt serwera powinien wynosić nie więcej niż 250 zł na rok. Co daje ok. 25 zł miesięcznie. Jeśli jednak wybierzemy platformę sklepową na abonament to wtedy serwer mamy w cenie i nie musimy się o niego martwić.
  3. Koszty magazynowe - cena oprogramowania sklepu i koszt serwera to nie jedyne wydatki. Do prowadzenia sklepu internetowego konieczny jest również magazyn. W początkowej fazie działalności możemy trzymać towar w domu. Zaaranżowanie jednego z pomieszczeń mieszkalnych do roli magazynu samo w sobie jest niewygodne lecz oszczędza sporo kosztów na początku. Można skorzystać co prawda z ofert wynajmu powierzchni magazynowych, aczkolwiek wiąże się to z wydatkami rzędu nawet kilku tysięcy miesięcznie.
  4. Koszty utrzymania działalności gospodarczej - tutaj w zależności od wybranej formy działalności koszty są różne. Najprostszą formą jest jednoosobowa działalność gospodarcza, której koszt dla początkującego przedsiębiorcy wraz z obsługą księgową to ok. 1000 zł miesięcznie przez pierwsze 2 lata. Następnie sam koszt ZUSu znacznie wzrasta i koszt utrzymania działaności praktycznie się podwaja.

Musimy pamiętać, że podane wyżej koszty to tylko koszty stałe. Nie wliczaliśmy tutaj nawet podstawowych kosztów zmiennych takich jak koszty zatowarowania sklepu, koszty zatrudnienia pracowników czy budżet na promocję sklepu. Koszty te zależą od tego - co będziemy sprzedawać więc przed rozpoczęciem biznesu warto przeanalizować konkurencję aby stwierdzić czy będziemy w stanie z nią skutecznie rywalizować jeśli chodzi o promocję sklepu internetowego.

Kilka słów o modelu abonamentowym

Aby znacząco zredukować koszty stałe oprogramowania sklepu można skorzystać ze sklepu w modelu abonamentowym np. na platformie Sky-Shop.pl. Poniżej podstawowe korzyści z takiego rozwiązania:

  • Wszystkie koszty utrzymania strony wliczane są w abonament. W naturalny sposób prowadzi to do redukcji wydatków do jednej, wygodnej opłaty.
  • Platforma sklepów internetowych Sky-Shop.pl umożliwia integracje z ponad 100 hurtowniami, które znacznie ułatwiają prowadzenie handlu - jeśli korzystamy właśnie z tych hurtowni.
  • Miesięczna cena sklepu internetowego na platformie Sky-Shop.pl jest dostosowana do wymagań Klienta. Możemy założyć sklep internetowy w promocji już od 12 zł miesięcznie.
  • Mamy zapewniony stabilny i bezpieczny serwer pod sklep internetowy.
  • Nie musimy się martwić o utrzymanie samego oprogramowania oraz bezpieczeństwo sklepu internetowego.
  • Sky-Shop.pl nie pobiera jakiejkolwiek prowizji od sprzedaży!

Podsumowując, korzystanie ze Sky-Shop daje możliwość znaczącego zredukowania kosztów stałych e-biznesu, co przyda nam się szczególnie na początku naszej przygody z e-biznesem.

Home