Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 04 lipiec 2018 07:16

Wieprzec. "MegaMisja w naszej szkole"

W roku szkolnym 2017/2018 dzieci z ze Szkoły podstawowej w Wieprzcu brały udział w programie edukacyjnym fundacji Orange „MegaMisja”. Jest to nieodpłatny ogólnopolski program edukacyjny dla szkół podstawowych. Aby się do niego zakwalifikować, musieliśmy wziąć udział w ogólnopolskim konkursie na 30 sekundowy filmik promujący szkołę. Wygraliśmy i rozpoczęliśmy naszą wirtualną przygodę. Program był realizowany w ramach zajęć. Ich przebieg oparto na fabularyzowanej grze komputerowej, która przeniosła nas w świat cyfrowego laboratorium, w którym dzieci, wykonując kolejne zadania, pomagały animowanym bohaterom gry - Julce i Kubie - poradzić sobie z różnymi cyfrowymi wynalazkami. Fikcyjny bohater gry - Psotnik - płatał dzieciom różne figle, a dzieci z radością podejmowały kolejne zadania, aby ochronić Julkę i Kubę przed wirtualnymi przestępcami, ucząc się przy tym ważnych zasad młodego internauty: jakie treści można publikować w internecie, jak chronić swoją prywatność, unikać niebezpieczeństw w sieci, przestrzegania praw autorskich, jak znaleźć wiarygodne informacje w internecie oraz tworzyć i obrabiać proste grafiki, dźwięki i filmy.   

Celem programu było podniesienie wiedzy i cyfrowych kompetencji uczniów i nauczycieli tak, aby najmłodsi byli bezpiecznymi i świadomymi użytkownikami multimediów, a nauczyciele mieli dostęp do sprawdzonych materiałów, dzięki którym mogliby prowadzić atrakcyjne zajęcia. Dzieci otrzymały solidną bazę do mądrego i bezpiecznego poruszania się po świecie, w którym dzisiaj nie obędziemy się bez technologii. Dzięki nim mogą uczyć się wielu nowych rzeczy, poznawać świat, rozwijać pasje. Często bardzo sprawnie posługują się tabletem, smartfonem i innymi sprzętami, ale techniczne umiejętności nie wystarczą, by bezpiecznie korzystać z internetu. Honorowym ambasadorem programu jest Grzegorz Kasdepke – autor bestsellerowych książek dla dzieci.                                   

Praca miała zawsze charakter grupowy. Zabawowy aspekt zajęć, metody twórczej dyskusji, działania praktyczne, wątek detektywistyczny podczas zajęć przyciągały dzieci, uatrakcyjniły ich przebieg i przyspieszyły nabywanie cyfrowych kompetencji. Maluchy z radością wykonywały kolejne zadania w MegaMisji i zdobywały punkty, które zostały wymienione na nagrody niezbędne w realizacji zajęć: sprzęt multimedialny, książki, materiały plastyczne, pomoce edukacyjne oraz wspaniałe gry. Dzięki temu wzbogaciło się  wyposażenie naszej placówki o 3 kreatywne zestawy plastyczne, 2 nowoczesne tablety, 2 zestawy książek i audiobooków oraz wspaniałe gry planszowe, z których codziennie  korzystamy.

 

Dorota Knapik

asdasdasdasdas
Home