Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

wtorek, 31 lipiec 2018 22:28

Gdy trzeba wymienić komin – koszty i materiały, jakie trzeba uwzględnić remontując komin

Niesprzyjające warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne, czy intensywna eksploatacja komina sprawiają, że z biegiem lat domowy system kominowy wymaga naprawy, a w skrajnych przypadkach wymiany. Koszt oraz materiały związane z tym przedsięwzięciem uzależnione są od konstrukcji komina, ulokowania i technologii kanałów kominowych, a także rodzaju komina.

 

Remont lub wymiana komina powinny być przeprowadzone od razu, gdy zaobserwujemy na jego powierzchni smoliste zabrudzenia lub pęknięcia. Na zużycie najbardziej narażona jest górna część komina, której degradacja przyśpieszana jest przez wylatujące szkodliwe związki chemiczne obecne w spalinach. Dlatego też tak ważny jest dobór dobrej jakości materiału do wznoszenia murowanych kominów. Obecnie prym wiedzie m.in. specjalna cegła kominowa oraz prefabrykowane kominy ceramiczne.

Na co zwracać uwagę przy wymianie komina?

Najważniejszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest typ posiadanych kanałów kominowych. Kominy składają się zwykle z kilku kanałów, które służą do kilku różnych celów. Podczas wymiany komina, należy bezwzględnie zwrócić uwagę na posiadane kanały kominowe, bowiem to od nich zależą: wymiary, szczelność, ogólna odporność oraz rodzaj materiału, z którego będzie wykonany komin.

Kanały kominowe dzielą się na:

  • spalinowe – dedykowane kotłom olejowym i gazowym,
  • dymowe – dedykowane piecykom, kominkom i kotłom na paliwa stałe,
  • wentylacyjne – służące do odprowadzania powietrza z wnętrza domu.

Rodzaj komina – murowane i prefabrykowane

Poza kanałami kominowymi niezwykle istotna jest budowa komina. Obecnie najpopularniejszymi na rynku są tradycyjne kominy murowane z cegły. Do ich budowy wykorzystywana jest m.in. specjalna cegła kominowa, cegła dziurawka lub cegła pełna. Cegły tego typu zapewniają wysoką wytrzymałość na spaliny i warunki atmosferyczne, a także stanowią gwarant długiej i bezproblemowej eksploatacji komina.

Innym rodzajem kominów są prefabrykowane kominy ceramiczne oraz stalowe wykonywane z gotowych ceramicznych lub stalowych półproduktów tworzących systemowe rozwiązania dedykowane najróżniejszym kanałom kominowym i spełniające szeroką gamę potrzeb inwestorów.

Materiały i koszty, które należy uwzględnić podczas wymiany komina

Koszty ponoszone z tytułu remontu lub wymiany komina zależą od bardzo wielu czynników. Niemniej jednak możliwe jest wyodrębnienie podstawowych materiałów oraz ich widełek cenowych. Wymieniając komin, należy uwzględnić:

  • weryfikację szczelności przewodów kominowych: 300 – 500 zł,
  • renowację lub wymianę przewodów kominowych: 200 – 250 zł/mb,
  • wykład kominowy: 50 – 70 zł/mb,
  • metalową wyczystkę: 80 – 100 zł/szt.,
  • daszek kominowy: 50 – 100 zł/szt.,
  • koszt zakupu prefabrykowanego systemu kominowego – 1000 – 2000 zł/szt.,
  • koszt zakupu materiałów (np. specjalne cegły kominowe): 1,5 – 4 zł/szt. za specjalną cegłę kominową lub 1 – 2 zł/szt. za cegłę dziurawkę.

Jak widać, koszt wznoszenia kominów murowanych może okazać się o wiele tańszym i praktyczniejszym rozwiązaniem, które pozwoli zoptymalizować koszty oraz wykonać solidną, trwałą i odporną inwestycję.

Home