Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

sobota, 04 sierpień 2018 08:11

Tak dużej imprezy patriotycznej w Wadowicach jeszcze nie było

Niedziela, 5 sierpnia – zarezerwujcie ten dzień w swoim kalendarzu, bo będzie się działo. Przejażdżki rosomakiem i wojskowymi hummerami, pokaz skoków ze spadochronem, rekonstrukcja walk obronnych, występ „człowieka flagi” to tylko część z wielu atrakcji pikniku wojskowego. Na wydarzenie mieszkańców Wadowic i całego powiatu zaprasza starosta Bartosz Kaliński.

 

Tegoroczne Święto Pułkowe 12 Pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej będzie miało wyjątkową oprawę ze względu na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10. 30 Mszą św. w Bazylice Ofiarowania NMP, po której uroczysty pochód na czele z Asystą Honorową 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z Balic oraz 18 Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej przejdzie  pod Pomnik 12 PP. Tam zostanie odczytany Apel Pamięci połączony z salwami honorowymi w hołdzie poległym. Następnie kompania wojskowa przemaszeruje na wadowicki stadion, gdzie rozpocznie się druga część obchodów, czyli piknik wojskowy. Organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji, które będą nie lada gratką dla miłośników militariów i nie tylko.

- To pierwszy taki piknik w naszym mieście z udziałem najnowocześniejszego sprzętu używanego obecnie w polskiej armii. Bez wątpienia jedną z największych atrakcji będzie Kołowy Transporter Opancerzony Rosomak, który przyjedzie do nas z Siemianowic Śląskich. Robi on wrażenie nie tylko z zewnątrz. W środku jest imponujący, o czym będzie mógł się przekonać każdy już w najbliższą niedzielę na stadionie Skawy Wadowice - zachęca Bartosz Kaliński starosta wadowicki, organizator wydarzenia.

Tego dnia na stadionie wyląduje również… czterech spadochroniarzy z Areoklubu Bielsko-Bialskiego, którzy pokazowo skoczą z samolotu szkolno-treningowego Cessna 172. Miłośnicy orkiestr dętych będą mogli posłuchać występu Wojskowej Orkiestry z Dęblina. Na licznych stoiskach prezentować się będą jednostki wojskowe oraz stowarzyszenia proobronne. Dla najmłodszych OT Granit Wadowice przygotuje tor terytorialsa. Natomiast i starsi, i młodsi będą mogli poznać tajniki samoobrony wspólnie z Wadowickim Klubem Sportowym Seido Karate.

Tego dnia Łukasz Świrk, czyli „Człowiek Flaga” po raz pierwszy zaprezentuje w Wadowicach swój powietrzny pokaz. Co więcej, będzie też prowadził animacje dla dzieci. Najmłodsi będą mogli też liczyć na wadowickich harcerzy, którzy przygotują dla dzieci sporo atrakcji, w tym malowanie twarzy. A swoje niespożyte pokłady energii dzieci będą mogły wykorzystać podczas zabaw na dmuchańcach.

Na stadionie zobaczymy również rekonstrukcję walk obronnych „Wrzesień’39” z udziałem mieszkańców powiatu. Na zakończenie nie zabraknie sportowych emocji podczas Derbów Wadowic „Biali vs. Czerwoni”.

- To będzie niezapomniane wydarzenie, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Nie może Was tam zabraknąć, przybywajcie z całymi rodzinami – zaprasza mieszkańców całego powiatu Bartosz Kaliński.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik oraz Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski.


Home