Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

wtorek, 07 sierpień 2018 22:22

12. edycja Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie

12.08.2018 r., godz. 17:00, Łętownia, kościół pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza Wiktoria Bisztyga – sopran, Marek Stefański – organy „Staropolskie pieśni maryjne i utwory organowe”.

 

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/2114689955472810/

Wiktoria Bisztyga jest absolwentką wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Karierę artystyczną rozpoczynała w Zespole Pieśni  i Tańca Uj „Słowianki”.  Lekcje śpiewu solowego pobierała u Henryka Kamińskiego - pedagoga Państwowej Szkoły Muzycznej im. W. Żeleńskiego w Krakowie oraz u znakomitej sopranistki  Zofii Kilanowicz.   Jako solistka od wielu lat współpracuje z chórem „ Organum” oraz zespołem instrumentalnym „Ricercar” pod dyr. prof. Bogusława Grzybka,  uczestnicząc  w wielu koncertach krajowych i zagranicznych.  

Marek Stefański ukończył studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Joachima Grubicha, otrzymując w 1994r. dyplom z wyróżnieniem. Działalność koncertową rozpoczął na początku studiów w Akademii Muzycznej, odbywając dwukrotnie jako organista - solista wraz z Krakowskim Akademickim Chórem "Organum" tournee koncertowe obejmujące większość krajów europejskich. Wystąpił dotychczas z koncertami w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej i Południowej oraz Izraelu. Regularnie zapraszany jest na koncerty do Rosji. Stał się zasłużonym propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej.
W maju ubiegłego roku, jako jedyny organista z Europy, reprezentował Stary Kontynent podczas Międzynarodowego festiwalu ‘5 continents – 5 organists’ w Seulu w Korei Południowej.

Kościół parafialny św. św. Szymona i Judy Tadeusza w Łętowni wzniesiono w latach 1760–65. Barokowy kościół wykonano w konstrukcji zrębowej, ściany oszalowano pionowo
z listwowaniem. Polichromia głównie o motywach kwiatowych pochodzi z końca XVIII w. Cenne wyposażenie świątyni stanowią m.in.: ołtarze rokokowe z 2. poł. XVIII w.; rokokowa ambona z ok. 1779 r.; stacje Drogi Krzyżowej malowane na płótnie, w rokokowych ramkach oraz organy w obudowie z 3. ćw. XVII w.

Program koncertu:

 1. Mikołaj z Krakowa (XVI w.) – Salve Regina - solo organowe
 2. Gdyśmy przyszli do kościoła -  pieśń kalwaryjska
 3. Z góry kalwaryjskiej - pieśń kalwaryjska
 4. Chcesz człowiecze łaski doznać - pieśń kalwaryjska
 5. Matko Boska Kalwaryjska - pieśń kalwaryjska
 6. Mikołaj z Krakowa – Ave  Jerarchia (4 versi) - solo organowe
 7. Święta Maryjo - pieśń  Wł. Żeleński
 8. Inwokacja do Matki Boskiej Krakowskiej z ołtarza Wita Stwosza – pieśń  Wł. Poźniak
 9. Mikołaj z Krakowa – 4 tańce staropolskie: Hajduczki, Alia poznanie, Cantio polonica, Fanfara – solo organowe

 

 

 1. Matko Niebieskiego Pana  - pieśń staropolska
 2. Najświętsza Panno – pieśń staropolska
 3. M. Stefański (1969)- improwizowana fuga potrójna na tematy polskich pieśni Maryjnych „Bogurodzica”, ” Po górach, dolinach”, „Z dawna Polski”- solo organowe
 4. Ach jak smutne – pieśń kalwaryjska
 5. Dobranoc Maryjo – pieśń opr.  J. Targosz

Festiwal Muzyka Zaklęta w Drewnie realizowany jest w ramach Działania 6.1. Rozwój dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Poddziałania 6.1.2. Organizacja wydarzeń kulturalnych Regionalnego Program Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020

Home