Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Czym cechuje się filtr HEPA do odkurzacza?

Okazuje się, że odkurzacze różnią się między sobą nie tylko mocą, poziomem emitowanego hałasu czy zużyciem energii elektrycznej. Bardzo ważną cechą jest także wydajność filtrowania zanieczyszczeń. To dzięki niej alergicy (i nie tylko!) mogą oddychać spokojnie.

 

Filtry HEPA są znane od dość dawna (opracowane zostały w latach 70.), ale dopiero jakiś czas temu trafiły do domowych odkurzaczy z bardzo prostej przyczyny - wymagają odpowiedniej mocy ssącej, aby prawidłowo działać. Jeszcze do niedawna filtrami HEPA nazywano niemal wszystkie filtry, jednak od roku 2010 obowiązuje norma, z którą mniej skuteczne filtry oznaczane są skrótem EPA. Mimo że zmiana nastąpiła już jakiś czas temu, to w niektórych sklepach nadal można się spotkać ze starym oznaczeniem. Nawet te w teorii mniej skuteczne filtry znane jako filtry EPA przynoszą lepszy efekt niż klasyczne filtry, stosowane w odkurzaczach. Zarówno filtry EPA, jak i HEPA można znaleźć na stronie: swiatworkow.pl.

Co warto wiedzieć o filtrach HEPA i EPA

Zasada działania filtrów tego rodzaju opiera się na połączeniu trzech różnych mechanizmów - przechwycenia, zderzenia oraz dyfuzji. Pierwsze dwa są skuteczne w przypadku cząsteczek o średnicy większej niż 0,4 μm. Trzeci potrafi “rozprawić się” nawet z cząsteczkami mniejszymi niż 0,1 μm. Jakie cząsteczki są dla filtra najbardziej kłopotliwe? Wcale nie te najmniejsze! Okazuje się, że filtry najgorzej sobie radzą z cząstkami o średnicy 0,3 μm. Nazywa się je MPPS - ang. Most Penetrating Particle Size, czyli “najbardziej penetrujący rozmiar cząstek”. Skuteczność filtra w ich zatrzymywaniu determinuje klasę wybranego filtra. Im wyższa klasa, tym lepsza będzie skuteczność filtra. Najwyższa klasa filtrów to ULPA, nie stosuje się ich jednak w odkurzaczach domowych. Są to filtry absolutne, które znajdują swoje zastosowanie najczęściej w laboratoriach, szpitalach itd.

Filtry w odkurzaczach bezworkowych

Ostatnimi czasy dość dużą popularnością cieszą się odkurzacze bezworkowe zwane cyklonowymi. Z uwagi na swoją (dość specyficzną) konstrukcję chronią one filtr przed uderzeniami dużych cząsteczek zanieczyszczeń, dzięki czemu zwiększają jego żywotność. Jednak w praktyce wcale nie przekłada się to na tańszą eksploatację, gdyż zarówno filtry EPA jak i HEPA do takich odkurzaczy są po prostu droższe. Z drugiej strony odkurzacze bezworkowe oferują stałą moc ssącą, która w zwykłych odkurzaczach na ogół spada wraz ze stopniem napełnienia worka. Wyjątkiem są odkurzacze, w których stosowane są worki syntetyczne - ich specyficzna budowa nie powoduje spadków mocy nawet po napełnieniu.

Filtry w odkurzaczach workowych

W przypadku odkurzaczy workowych, jak sama nazwa wskazuje, najważniejszy jest sam worek. To bowiem właśnie on odpowiada za to, w jakim stopniu zanieczyszczenia zostaną w nim zatrzymane, a w jakim dostaną się razem z powietrzem do filtra. Warto przy tym pamiętać, że worki lepszej jakości (np. te syntetyczne) są w stanie zatrzymać dużą część zanieczyszczeń tj. pyłki, kurz i inne alergeny. Dzięki temu znacznie przedłużają żywotność filtra. Z oczywistych względów są one jednak nieco droższe niż tradycyjne worki. Również i w tym przypadku wybór należy do nas. Warto jednak pamiętać - inwestycja w zdrowie zawsze się opłaca. 

Home