Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Chcesz zainwestować w złoto? Oto 5 ważnych kroków na start!

Inwestycje w złoto to coraz bardziej ceniony model lokaty kapitału. Mimo rosnącej popularności nadal wiemy jednak o niej niewiele. Od czego zacząć, gdzie kupić złoto, w jaki sposób zdywersyfikować środki? Poznajcie pięć kroków do rozpoczęcia przygody ze złotym kruszcem.

 

Krok pierwszy - gdzie kupić złoto?

Już na samym początku musimy podjąć kluczową decyzję dla całego procesu inwestycyjnego. Na rynku istnieje co najmniej kilka sposobów nabywania metali szlachetnych. Można to zrobić w dedykowanych sklepach, przez Internet, na aukcjach czy zakładach złotniczych. Należy uważać jednak na „oferty promocyjne”, które dość często pojawiają się na stronach chińskich i rosyjskich serwisów internetowych. Eksperci przestrzegają, że dokonanie transakcji za ich pośrednictwem wiążę się ze sporym ryzykiem. Bywa, że sztabki złota są od wewnątrz wypełniane wolframem, który ma podobną wagę, jak złoto. W ten sposób nabywcy są oszukiwani, a faktyczna „promocja”, wkrótce po zakupie okazuje się jedynie przykrym wspomnieniem. Dlatego najlepiej wybierać oferty renomowanych sklepów stacjonarnych bądź internetowych. Dobrym sposobem weryfikacji pośredników jest sprawdzenie czy posiadają faktyczną, stacjonarną siedzibę. To sposób na przesianie ziarna od plew, czyli profesjonalnych firm z dużym doświadczeniem od pośredników dopiero raczkujących w branży.

Krok drugi – w jakiej formie złoto wybrać?

Decyzja o inwestycji w złoto, wbrew pojawiającym się stereotypom, nie musi oznaczać przeniesienia się do rzeczywistości rodem z amerykańskich filmów: walizka, sztabki złota, sejfy i mężczyźni w czarnych garniturach. Na początek może wystarczyć mała szuflada z klaserem na… złote monety. Wszystko zależy od środków, które chcemy zainwestować. Tzw. monety bulionowe to dobre rozwiązanie na początek. Dopiero w następnym kroku możesz zdecydować się na formę charakterystycznych sztabek. Nie jest natomiast opłacalne kupowanie złota w celach inwestycyjnych u jubilerów czy w typowych mennicach. Ceny sztabek w tych miejscach są sporo wyższe. Nie warto też kupować złota w formie biżuterii (oczywiście jeśli patrzysz jedynie pod kątem inwestycyjnym) – zapłacisz nie tylko za sobą wartość złota, ale także za konieczność wykonania pracy jubilerskiej.

Krok trzeci – gdzie przechowywać złoto?

Kupujesz złoto, otrzymujesz kruszec w formie sztabek bądź monet i zastanawiasz się co dalej? Sporo osób decyduje się po prostu na gromadzenie złota we własnym domu. To najtańszy sposób i z reguły bezpieczny. Jest jednak obarczony wysokim stopniem ryzyka. W razie ewentualnego włamania, złoto może być najcenniejszym łupem złodziei. Dlatego wiele osób decyduje się na przekazanie swoich „złotych zbiorów” do zewnętrznych sejfów. Wiążę się to jednak z uiszczaniem stałej opłaty za wykorzystanie przestrzeni. Innym rozwiązaniem jest kupno własnego sejfu do domu. W tym wypadku nie warto jednak oszczędzać. Zwykłe sejfy (dostępne często nawet w lepiej wyposażonych supermarketach) to dla doświadczonego włamywacza niewielka przeszkoda, a jego rozbrojenie zajmie mu zaledwie kilka minut. Dlatego też inwestujący w złoto często wyznają zasadę, że najciemniej jest pod latarnią. Złoto nawet dużej wartości nie zajmuje dużych rozmiarów, dlatego z łatwością można je ukryć w mieszkaniu, najlepiej w miejscach niepozornych, być może nawet ogólnodostępnych, których nikt nie będzie podejrzewał o bycie nośnikiem kosztowności. Ostatnią formą ochrony nabytego złota, jest jego ubezpieczenie. Na rynku można znaleźć szeroki wybór ofert, które obejmują zabezpieczenie metali szlachetnych przed kradzieżą i uszkodzeniami.

Krok czwarty – obserwuj tendencje na rynku

To ważny aspekt, który pozwoli określić ci obecną wartość twojej inwestycji. Należy pamiętać, że główną wartością złotego kruszcu jest jego stabilność i bezpieczeństwo lokaty kapitału. Osiągane zyski z reguły nie są tak imponujące, jak przy niektórych innych, bardziej ryzykownych formach inwestowania środków pieniężnych. Nie oznacza to jednak, że złoto nie podlega wahaniom. Dlatego warto śledzić tendencje na rynkach światowych, obserwować informacje na temat wydobycia złota i śledzić podaż na metale szlachetne w skali globalnej. Cenne informacje można znaleźć w prasie zajmującej się tematykę gospodarczą. Jeżeli jednak nie chcesz poświęcać na to zbyt dużo czasu, a złoto traktujesz jako długoterminową inwestycję – o nic się nie martw. Historia pokazuje, że mimo kilkumiesięcznych wahań, w skali kilku dekad złoty kruszec stabilnie pnie się w górę.

Krok piąty – dywersyfikuj swoje zasoby

Specyfika inwestowania w złoto i systematyczny, ale powolny wzrost jego wartości sprawia, że ta forma lokata kapitały nie sprawdza się przy dynamicznym inwestowaniu czy chęci szybkiego zysku. Ze złotem jest trochę, jak z winem. Mijający czas nadaje mu dodatkowej wartości, premiuje spokój i cierpliwość. Dlatego warto traktować inwestycję w metale szlachetne, jako poduszkę bezpieczeństwa, na wypadek trudnych czasów. Najlepiej gdy złoto wypełnia jedynie część naszego portfela inwestycyjnego (powszechnie zaleca się od 5 do 15% wszystkich inwestycji) i stanowi pewien fundament wokół, którego możemy budować pozostałe działania.

Obiecujące prognozy

Przemyślane rozlokowanie kapitału, zakup złota w dobrym źródle oraz bezpieczny sposób jego przechowywania to gwarancja naszego przyszłego zysku. Choć wymaga to od nas trochę pracy, globalne tendencje pokazują, że gra jest warta świeczki. Jeszcze bowiem przez wiele lat złoto powinno być bezpieczną formą lokaty środków finansowych, wolną od zawirowań na rynkach finansowych czy sytuacji gospodarczo-politycznej na świecie.

IDFmetale.pl - Oddział Katowice IDF Sp. z o.o. 

Adres: Ul. Jagiellońska 5/1, 40-032 Katowice

Godziny otwarcia: 9:00-17:00 (pon-pt)

Telefon: 32 416 24 54 (Zadzwoń i zapytaj o ofertę dla nowych klientów)

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Home