Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

niedziela, 09 wrzesień 2018 21:00

Mowa pogrzebowa – jak sprawić, żeby ostatnie pożegnanie było wyjątkowe?

Ostatnie pożegnanie to okazja, by przypomnieć zasługi i osiągnięcia zmarłego oraz to, jakim był człowiekiem. Taką rolę pełni mowa pogrzebowa, którą wygłasza się w trakcie ceremonii pogrzebowych. Wygłosić taką mowę może osoba bliska dla zmarłego, duchowny lub mistrz ceremonii.

 

Laudacja, czyli mowa pochwalna, zwykle jest wygłaszana na pogrzebie świeckim. Może też zostać wygłoszona podczas pogrzebu wyznaniowego, jeśli osoba prowadząca ceremonię wyraża zgodę na takie odstępstwo od schematu. Jej treść w obu przypadkach powinna dotyczyć zmarłego, jego zasług, jej celem jest też pocieszenie najbliższych zmarłego po stracie, jakiej doświadczyli.

O czym powinna być mowa pogrzebowa?

Mowa pogrzebowa sprawia, że ostatnie pożegnanie ze zmarłym staje się bardzo osobiste. Laudacja powinna nie tylko przypominać zmarłego, jego zalety i osiągnięcia, ale też stanowić pocieszenie dla żałobników.

W mowie pogrzebowej najlepiej uwzględnić:

  • jakim człowiekiem był zmarły – można wymienić najlepsze cechy żegnanej osoby,
  • osiągnięcia zmarłego na polu zawodowym i prywatnym, można np. wspomnieć o licznej rodzinie czy przywołać historie i anegdoty z minionych lat;
  • odniesienie do wartości humanistycznych, jak troska o godność, szczęście i rozwój człowieka czy moralność, najlepiej w odniesieniu do zmarłego, a nie tylko w ujęciu ogólnym.

Jeśli mowa pożegnalna wygłaszana jest na pogrzebie wyznaniowym, mogą w niej znaleźć się także odniesienia do religii.

Na końcu laudacji mogą pojawić się także słowa podziękowania za uczestnictwo w uroczystości wyrażone w imieniu rodziny lub osobiście przez krewnego.

Kto i kiedy może wygłosić mowę pogrzebową?

Mowa pogrzebowa może zostać wygłoszona podczas pogrzebu świeckiego po rozpoczynającej ceremonię części muzycznej. Na pogrzebie wyznaniowym wygłasza się ją w momencie ustalonym z osobą duchowną odprawiającą pogrzeb, w przypadku pogrzebu katolickiego mowa pogrzebowa może wybrzmieć po odczytaniu słów Pisma Świętego.

Mowę pogrzebową może wygłaszać mistrz ceremonii, duchowny przewodzący ceremonii, przyjaciel zmarłego, członek jego rodziny lub dalszy znajomy, np. współpracownik. Jeśli robi to mistrz ceremonii, powinien wcześniej przeprowadzić dokładny wywiad z osobami powiązanymi ze zmarłym, by jak najlepiej przygotować wystąpienie poświęcone zaletom i osiągnięciom zmarłego. Inna osoba planująca wygłoszenie mowy pogrzebowej podczas ostatniego pożegnania także powinna przygotować tekst laudacji.

Laudacja powinna kończyć się podziękowaniami dla uczestników ceremonii pogrzebowej za przybycie oraz prośbą o pamięć o zmarłym. W przypadku pogrzebu wyznaniowego można prosić przybyłych na ostatnie pożegnanie także o modlitwę. Jeśli najbliżsi zmarłego czują się na siłach, sami mogą podziękować uczestnikom pogrzebu. Gdy wyrazy wdzięczności składa osoba niespokrewniona, powinna przy tym złożyć kondolencje najbliższym zmarłego.

Home