Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
piątek, 14 wrzesień 2018 22:38

Alergia na kurz i roztocza

Osoby, które mają problemy z alergią wziewną dobrze to znają - przestępują próg mieszkania, po czym zaczynają kichać, kaszleć, a na ich ciele występuje czerwona wysypka. Jest to niepodważalny dowód na to, że coś się dzieje, mianowicie… kurz wprowadził się do domu i trzeba go jak najszybciej wykurzyć. Jak sprzątać w mieszkaniu alergika? Podpowiadamy!

 

Co nas uczula?

Najczęstszym powodem alergii są roztocza kurzu domowego. Uczulają nie tylko ich odchody, ale także części ciała. Drugim najbardziej dokuczliwym alergenem są zarodniki grzybów, które rozwijają się w naszych domach pod wpływem wilgoci i niedostatecznego naświetlenia. Oba te jakże dręczące nas alergeny wywołują takie objawy jak: nieżyt nosa, kaszel, astmę czy zapalenia skóry. Bardziej sezonowe są uczulenia na pyłki roślin bądź drzew, które dostają się do naszych domów podczas wietrzenia. Nadwrażliwość powodują również związki chemiczne pochodzące z chemii gospodarczej bądź te uwalniające się z nowo zakupionych mebli. Szczególnie niebezpieczny jest formaldehyd, który jest substancją rakotwórczą. Aby uniknąć przebywania w tak toksycznym towarzystwie, przed nabyciem nowych przedmiotów do domu warto sprawdzić dokładnie ich skład.

Unikanie alergenu

Jedną z terapii, którą wprowadzają w życie alergicy, jest po prostu unikanie uczulającej substancji. Aby to osiągnąć, warto zapobiegać powstawaniu alergenów bądź dopilnować by ich ilość była do minimum ograniczona. Pozbycie się głównego alergenu czyli roztoczy kurzu domowego musimy zacząć od łóżka. To właśnie tam bytują te małe pajęczaki. Lubią naszą pościel i materac ponieważ jest w nich ciepło, wilgotno i pod dostatkiem jedzenia (żywią się ludzkim naskórkiem). W takich warunkach najlepiej się rozmnażają, a im jest ich więcej, tym więcej produkują odchodów. Właśnie dlatego alergicy odczuwają napady alergii głównie wieczorem, gdy kładą się do łóżka - niektórzy nie zdają sobie sprawy, jak blisko znajduje się ich największy wróg. Jak zapobiec tym męczącym objawom? Przede wszystkim musimy prać (najlepiej co tydzień) kołdrę, poduszkę i pościel w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza - to wtedy giną roztocza. Ponadto warto regularnie odkurzać materac i wszystkie kąty, w których gromadzi się kurz takie jak: zasłony, dywany czy tapicerowane meble. Do tego potrzebny będzie odpowiednio wyposażony odkurzacz, najlepiej w wytrzymały worek syntetyczny, który zatrzymuje kurz i pył wewnątrz odkurzacza, a także filtr HEPA idealny do walki z bakteriami bądź grzybami.

Jak leczyć alergie?

Jeżeli alergia jest na tyle silna, że uniemożliwia alergikowi samodzielne sprzątanie, najlepiej będzie, jeżeli podda się odczulaniu. Tego typu terapia pomaga w 70-80 % przypadków. Ponadto podstawą leczenia nadwrażliwości np. na kurz są leki antyhistaminowe. W ten sposób blokujemy działanie alergenu, a reakcja alergiczna nie rozkręca się. Na miejsca, w których pojawia się wysypka, warto zastosować miejscowe steroidy, które hamują reakcję zapalną. W ten sposób walka z alergią będzie bardziej skuteczna, a my będziemy na wygranej pozycji.

asdasdasdasdas
ShowMeble
Home