Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

środa, 26 wrzesień 2018 21:39

Wynajem lokalu usługowego – podstawowe zapisy umowy

Przedsiębiorca, który zamierza wynająć lokal usługowy, ma pełne prawo do negocjowania warunków i postulowania wprowadzenia do umowy własnych zapisów. Jakie informacje powinny znaleźć się w umowie, aby zabezpieczała interesy dwóch stron?

Forma zawarcia i okres obowiązywania umowy

Najczęściej wybierana jest forma pisemnazawarcia umowy ze względu na wygodę określenia praw i obowiązków dwóch stron. W niektórych przypadkach taka forma jest wymagana prawnie, na przykład gdy umowa najmu ma obowiązywać ponad rok. W umowie powinny zostać także podane jej strony tak, aby można było je jednoznacznie zidentyfikować oraz opis lokalu, który ma zostać wynajęty.

Okres obowiązywania umowy można podzielić na:

  • czas oznaczony – wskazuje, że umowa trwa, np. przez 5 lat. Umowę tę można jednak wypowiedzieć bez zachowania ustalonego terminu w sytuacjach ściśle określonych w Kodeksie cywilnym.
  • czas nieoznaczony – umowa trwa tak długo, dopóki nie zostanie wypowiedziana przez którąś ze stron. Rodzi to pewne ryzyko zarówno dla wynajmującego, jak i najemcy. Dla zabezpieczenia interesu obu stron można wprowadzić do umowy długi okres wypowiedzenia.

Koszty wynajmu

Dla najemcy koszt wynajmu jest jednym z ważniejszych kryteriów przy doborze lokalu. W dużych miastach i w dzielnicach o dobrej lokalizacji, koszty te mogą być wysokie, czego trzeba mieć świadomość przy poszukiwaniu lokalu usługowego w Krakowie czy w stolicy.

Do kosztów wynajmu należą:

  • czynsz – wysokość czynszu powinna być podana w obowiązującej w kraju walucie (PL). W umowie powinna być zawarta informacja o terminach płatności. Warto przy tym zawrzeć klauzulę waloryzacji czynszu, zawierającą informację, jak często i na jakiej podstawie może być zmieniana.
  • opłaty administracyjne,
  • opłaty za media (według zużycia).

Najemca ma prawo poprosić wynajmującego o okazanie rachunków za poprzedni miesiąc, aby mógł zorientować się co do faktycznej wysokości miesięcznych opłat.

Remont i zmiany w wyposażeniu lokalu

Warto sporządzić dokument, który opisuje aktualny stan wynajmowanego lokalu. Informacje tam zawarte mogą odegrać kluczową rolę w przypadku potencjalnego sporu.

Ustalenia dotyczące obowiązków dwóch stron powinny być ustalane indywidualnie. Wynajmujący może wprowadzić zapis w umowie, że najemca jest zobowiązany do napraw powstałych z jego winy zniszczeń, etc. Z kolei najemca może chcieć od właściciela lokalu zobowiązania, że zapewni mu dostęp do sprawnie działającej instalacji.

 Umowa najmu lokalu usługowego musi być zgodna z zapisami Kodeksu cywilnego. Umowa najmu lokalu usługowego powinna dokładnie identyfikować dwie strony umowy oraz ich obowiązki i prawa.

Home