Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

czwartek, 27 wrzesień 2018 07:31

Ergonomia, czyli zależność między zdrowiem a wydajnością

Przemęczenie, bóle mięśni i kręgosłupa, zaburzenia krążenia krwi i koncentracji – wszystkie te dolegliwości prowadzą nie tylko do spadku wydajności pracowników, lecz także do częstej absencji zawodowej. Rozwiązania ergonomiczne mogą temu zapobiec.

 

Coraz częściej chorujemy. Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w roku 2017 Polacy spędzili na zwolnieniu lekarskim aż 229 milionów dni, czyli o 9 mln więcej niż w roku wcześniejszym. Jednym z najczęstszych powodów przebywania na L4 są dolegliwości kręgosłupa. Jest to informacja dość niepokojąca, jak bowiem wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research (2016), problemy związane z bólem pleców przestały dotyczyć wyłącznie ludzi starszych. W grupie wiekowej 35–44 lat blisko 19 proc. respondentów podało, że odczuwa ból pleców codziennie, a 32,4 proc. – minimum raz w tygodniu. Również bardzo młodzi ludzie (25–34 lat) doświadczają bólu pleców stosunkowo często: 13,1 proc. każdego dnia i aż 38,4 proc. przynajmniej raz w tygodniu. Lekarze specjaliści zauważają, że dolegliwości kręgosłupa stały się chorobą cywilizacyjną XXI wieku.

 

Dlaczego ergonomia jest taka ważna?

 

Ergonomia miejsca pracy, najprościej ujmując, to nauka zajmująca się takim dopasowaniem przestrzeni biurowej, aby maksymalnie odpowiadała ona indywidualnym potrzebom i możliwościom pracowników w zależności od rodzaju wykonywanej przez nich pracy. Brak możliwości regulacji wysokości krzesła, zbyt nisko osadzony blat biurka, jak również brak dostępu naturalnego światła i możliwości jego regulacji – wszystkie te rozwiązania, będące przeciwieństwem rozwiązań ergonomicznych, prowadzą przede wszystkim do znacznego spadku jakości wykonywanej przez nas pracy. Również długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej, tak charakterystyczne dla powszechnej pracy biurowej, nie służy naszemu zdrowiu. Jak podaje International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity, średnio aż 64 godziny spędzamy w ciągu tygodnia, siedząc, 28 godzin – stojąc i zaledwie 11 godzin – chodząc. Szacuje się przy tym, że praca siedząca dotyczy obecnie blisko 70–80 proc. ludzi. Nadmierne obciążenie układu szkieletowo-mięśniowego spowodowane takim trybem wykonywania obowiązków zawodowych skutkuje bólem pleców, szczególnie w okolicach krzyża i na dolnym odcinku kręgosłupa, zaburzeniami krążenia, bólami mięśni i karku, a także znacznym spadkiem poziomu koncentracji. Z kolei wszystkie te dolegliwości przekładają się bezpośrednio na wydajność pracowników i jakość świadczonych przez nich usług.

 

Rozwiązania ergonomiczne w nowoczesnych biurach

 

Mówiąc o rozwiązaniach ergonomicznych, na uwadze mamy przede wszystkim przestrzeń biurową przypisaną danemu pracownikowi, czyli krzesło, biurko i oświetlenie. Biorąc pod uwagę, że ludzie różnią się zarówno wzrostem, jak i sposobem pracy, ważne takie dopasowanie mebli biurowych, aby odpowiadały potrzebom i predyspozycjom konkretnych pracowników. Meble ergonomiczne – dostępne m.in. w ofercie firmy AJ Produkty – to takie, których wysokość i ustawienie można dowolnie regulować, uzyskując odpowiedni poziom. Nie musimy się przy tym trzymać rozwiązań klasycznych. Ciekawą alternatywą dla foteli i krzeseł biurowych są równie wygodne, ergonomiczne stołki siodłowe, zapewniające naturalną postawę podczas siedzenia. Stołki te wyposażone są w mechanizm regulacji wysokości siedziska, jak również bezstopniową regulację kąta nachylenia siedziska, które sprawiają, że łatwo znaleźć komfortową pozycję podczas użytkowania. Innym rozwiązaniem może być nowoczesny stołek balansujący, zapewniający zdrową postawę, zapobiegający bólom pleców, redukujący stres i trenujący jednocześnie mięśnie. Rozwiązania ergonomiczne to również biurka z regulowaną wysokością blatu, pozwalające na pracę nie tylko w pozycji siedzącej, ale też stojącej.

 

Rozwiązania ergonomiczne mają ogromne znaczenie dla działania całej firmy. Im większy nacisk położymy na komfort i zdrowie pracowników, tym efektywniejsza będzie ich praca.

Home