Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

niedziela, 29 marzec 2020 14:00

Koronawirus okrążył powiat suski (II AKTUALIZACJA)

Koronawirus okrążył powiat suski (II AKTUALIZACJA) Foto: Pixabay

Do wczoraj jedynym powiatem graniczącym z suskim, w którym nie potwierdzono żadnego przypadku zachorowania na COVID-19, był żywiecki. Dzisiaj (29 marca) to się zmieniło. Burmistrz Żywca Antoni Szlagor podał na swoim facebookowym profilu informację o pierwszej osobie z tego miasta, u której wykryto koronawirusa.

 

- Bardzo długo trwał okres, kiedy mogłem informować Państwa, że na terenie powiatu żywieckiego nie ma żadnej osoby zarażonej koronawirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19. Trwało to niestety tylko do dzisiaj (…). Informację o liczbie osób zakażonych podają obecnie wyłącznie służby wojewody śląskiego. Jak udało mi się ustalić, na terenie powiatu żywieckiego jest jedna osoba z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, jest to osoba mieszkająca w Żywcu - napisał Antoni SzlagorW województwie śląskim, do którego należy powiat żywiecki, jest już w sumie 195 potwierdzonych przypadków zakażenia. Pięciu chorujących na COVID-19 pacjentów zmarło. Byli to starsi mężczyźni, w wieku od 71 do 83 lat, którzy cierpieli również na inne schorzenia.

Natomiast w województwie małopolskim jest obecnie 150 osób, u których wykryto koronawirusa. Od czasu, gdy wczoraj podawaliśmy informację na ten temat, przybyło 45 nowych przypadków. W tej grupie pacjentów jest dziewięcioro mieszkańców Krakowa, osiem osób z Nowego Sącza, dwie z Tarnowa, dziewięć z powiatu wielickiego, pięć z brzeskiego, trzy z krakowskiego, po dwie z bocheńskiego, gorlickiego i nowosądeckiego, po jednej z limanowskiego, myślenickiego, i tarnowskiego. Większość z nich przebywa w izolacji domowej. Zmarł jeden z zakażonych pacjentów – 89-letni mężczyzna z powiatu krakowskiego, hospitalizowany w Myślenicach. Dopiero po jego śmierci okazało się, że zmarł z powodu choroby COVID-19. Wymaz do testu na koronawirusa pobrano mu w miniony piątek (wtedy trafił do szpitala), ale zanim wynik był gotowy, pacjent już nie żył. 

Najmłodsza zakażona osoba ma 12 lat, najstarsza 83 lata. Najwięcej przypadków koronawirusa wykryto w przedziałach wiekowych: 41-50, 51-60 i 61-70 lat. Do tej pory w Małopolsce wykonano blisko 2400 testów. Badania na obecność koronawirusa prowadzone są trzech krakowskich szpitalach: Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II, Szpitalu Uniwersyteckim i Wojskowym Szpitalu Klinicznym. Pierwszy z nich ma na koncie najwięcej testów (1310), bo zaczął je wykonywać najwcześniej. Drugi przeprowadził ich 1035, a trzeci 30.

asdasdasdasdas
HomeKoronawirus COVID-19Koronawirus okrążył powiat suski (II AKTUALIZACJA)