Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

wtorek, 31 marzec 2020 13:36

Jeszcze więcej ograniczeń, aby zwalczyć pandemię

Dziś (31 marca) premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych obostrzeniach mających pomóc w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Mają one obowiązywać przez najbliższe dwa tygodnie (z możliwością przedłużenia). 

 

Najważniejszą zasadą będzie zachowanie w przestrzeni publicznej dystansu 2 metrów od drugiej osoby, z wyjątkiem sytuacji, gdy rodzic spaceruje z dzieckiem lub osoba niepełnosprawna z opiekunem. Młodzież poniżej 18 roku życia będzie mogła wychodzić z domu wyłącznie w towarzystwie kogoś dorosłego. Ma to zapobiec zgromadzeniom nastolatków, które – mimo dotychczasowych obostrzeń – nietrudno było zaobserwować. W miejscach pracy dystans między osobami powinien wynosić 1,5 metra, a pracownicy muszą mieć zapewnione środki do dezynfekcji. Przewoźnicy prywatni będą musieli przestrzegać limitu pasażerów. W busie dwie osoby nie będą mogły siedzieć obok siebie. Obowiązkowej kwarantannie domowej będą poddawani nie tylko ludzie, którzy wracają z zagranicy lub mieli kontakt z kimś zakażonym, ale też wszyscy, którzy z nimi mieszkają.

Wprowadzony zostaje zakaz korzystania z wypożyczalni rowerowych i przebywania w parkach, na skwerach, bulwarach, plażach i w innych miejscach rekreacji. Zamknięte mają być wszystkie zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, tatuażu i piercingu, hotele oraz inne miejsca noclegowe, a w weekendy nieczynne będą sklepy budowlane. Apteki, drogerie i sklepy spożywcze między 10.00 a 12.00 będą obsługiwały wyłącznie osoby powyżej 65 roku życia. Ma to na celu ograniczenie kontaktu seniorów z potencjalnymi nosicielami koronawirusa. Ponadto do sklepu będzie mogło wejść jednocześnie tylko tyle osób, by na jedną kasę przypadało nie więcej niż troje ludzi. Takie same ograniczenia dotyczyć będą bazarów i targowisk - 3 osoby na jeden stragan czy stoisko. W przypadku urzędów pocztowych, wewnątrz będzie mogło przebywać tylu ludzi, ile wynosi liczba okienek pomnożona przez dwa. 

- Z każdym lekkomyślnym, niepotrzebnym wyjściem z domu pandemia się przedłuża. Postawmy jej opór. Razem możemy to zrobić, ale musimy ściśle przestrzegać zasad dystansu społecznego. To jest jedna, główna, podstawowa zasada, która pozwoli nam zwalczyć tę epidemię – apelował Mateusz Morawiecki.

asdasdasdasdas
HomeKoronawirus COVID-19Jeszcze więcej ograniczeń, aby zwalczyć pandemię