Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

środa, 13 maj 2020 14:47

Coraz mniej ograniczeń

Sytuacja w kraju powoli wraca do normalności. Od poniedziałku, 18 maja można będzie wreszcie wybrać się do fryzjera czy kosmetyczki, a nawet do kawiarni lub restauracji. Ponadto więcej osób będzie mogło korzystać ze środków komunikacji publicznej. A od 25 maja w szkołach podstawowych ruszą zajęcia opiekuńcze dla dzieci z klas I-III.

 

Dziś (13 maja) premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejny, trzeci etap luzowania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Jak już wcześniej zapowiadaliśmy, będzie on obejmował uruchomienie salonów fryzjerskich i kosmetycznych, a także lokali gastronomicznych. Już od 18 maja można będzie zjeść posiłek w restauracji lub barze, czy wstąpić na deser i kawę do kawiarni. Wbrew poprzednio podawanym informacjom na ten temat, ruszą nie tylko te lokale gastronomiczne, które mają ogródki. Przy zachowaniu odpowiedniej odległości między stolikami, możliwe będzie także korzystanie z pomieszczeń restauracyjnych i kawiarnianych. Również od 18 maja mogą wznowić działalność zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Jednak zarówno klienci, jak i obsługa muszą nosić maseczki ochronne (w salonie urody tylko wtedy, jeśli umożliwia to rodzaj wykonywanego zabiegu). Na wizytę u fryzjera lub kosmetyczki trzeba się będzie umawiać telefonicznie lub przez Internet, a na usługę nie będzie można czekać w poczekalni.

Zaczną funkcjonować placówki opiekuńcze i edukacyjne. Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych, rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesnego wspomagania rozwoju, a także specjalistyczną rewalidację. Otwarte zostaną także schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe. Z kolei od 25 maja szkoły mogą uruchomić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w młodszych klasach podstawówek, a także konsultacje z nauczycielami dla maturzystów i ósmoklasistów - przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. A od 1 czerwca takie konsultacje będą możliwe także dla uczniów pozostałych klas i już ze wszystkich przedmiotów.

Ponadto od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia nie będą już musiały wychodzić z domu wyłącznie pod opieką osób dorosłych. Od tego samego dnia więcej osób będzie mogło brać udział w nabożeństwach. Do kościoła na jedną mszę wejdzie tylu wiernych, by na każdego przypadało 10 m2 powierzchni. Z kolei w transporcie publicznym nowy limit pasażerów będzie obowiązywał od 18 maja. Kierowca będzie mógł zabrać do pojazdu tyle osób, ile wynosi 30 % liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących. Pod warunkiem jednakże, iż połowa siedzeń pozostanie wolna. Jeśli jednak autobus ma mało miejsc stojących, przewoźnik może zdecydować się na opcję obowiązującą do tej pory i przewozić tylu ludzi, ile wynosi połowa miejsc siedzących.

asdasdasdasdas
HomeKoronawirus COVID-19Coraz mniej ograniczeń