Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 15 październik 2020 14:39

Jak przygotować się do testu w drive thru? Jak on przebiega w Suchej Beskidzkiej

Napisane przez
Jak przygotować się do testu w drive thru? Jak on przebiega w Suchej Beskidzkiej Fot. Sucha24.pl

Od kilku tygodni przy suskim szpitalu działa mobilny punkt pobrań wymazów (tzw. Drive thru) pod kątem COVID-19, czyli zakażenia koronawirusem Sars-CoV-2. Z dnia na dzień w powiecie suskim rośnie ilość zakażonych, więc panuje w nim coraz większy ruch. Nie wszyscy wiedzą jak się do takiego testu przygotować.

 Drive thru, to określenie obiektu usługowego, w którym klient ma możliwość nabycia towaru lub usługi bez konieczności opuszczania samochodu. Z tego samego powodu stosuje się ten termin do nazywania mobilnych punktów pobierania wymazu. Niekiedy są to dużych rozmiarów namioty, do których wjeżdża się samochodem, a w innych przypadkach, jak w Suchej Beskidzkiej jest to kontener, w którym w określonych godzinach dyżuruje personel. -   - Badania są u nas wykonywane zarówno w samochodzie poprzez podejście personelu, jak i bezpośrednio w punkcie drive thru – informuje Monika Wróblewska-Polak, rzecznik prasowy Zakładu Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej.

W powiecie suskim w ostatnich dniach przybywa zakażonych, ale w suskim drive thu nie ma jeszcze tak ogromnych kolejek, jak w dużych miastach. Po pierwsze wynika to z faktu, że w Suchej Beskidzkiej nie wykonuje się testów komercyjnych, a jedynie osobom, które otrzymały na nie skierowanie od lekarza rodzinnego (nazywanego lekarzem pierwszego kontaktu).  - Na test czeka się maksymalnie 2 dni, a wynik znany jest po około dobie. Średnio dziennie wykonywane jest od 50 do nawet 100 badań, czyli pobrań. Każdy umawiany jest na konkretną godzinę – mówi Monika Wróblewska-Polak. Dodaje, że dyrekcja szpitala w związku ze wzrostem ilości wykonywanych testów planuje wydłużyć godziny funkcjonowania punktu drive thru.

Należy pamiętać, że wymaz na koronawirusa powinien być realizowany w pierwszej połowie dnia. Z tego też powodu punkt drive thru działa właśnie rano. Przed pobraniem wymazu należy być na  czczo, a jeśli to niemożliwe to nie jeść minimum trzy godziny przed testem. 2 godziny przed badaniem nie należy spożywać posiłków, przyjmować płynów, żuć gumy, płukać jamy ustnej i nosa, myć zębów, przyjmować leków oraz palić papierosów.

 

asdasdasdasdas
ShowMeble
HomeKoronawirus COVID-19Jak przygotować się do testu w drive thru? Jak on przebiega w Suchej Beskidzkiej