Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
czwartek, 15 październik 2020 18:07

Rząd zakazuje organizacji wesel, zrobienie zakupów będzie wyzwaniem. Obostrzeń coraz więcej

Napisane przez

To jeszcze nie lockdown, ale można śmiało napisać, że jesteśmy już od niego o krok. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił zaostrzenie obostrzeń w strefach żółtej i czerwonej. 

 

Od soboty w strefie żółtej (póki co należy do niej cały kraj)  lokale gastronomiczne będą mogły działać jedynie od 6.00 do 21.00, a potem wyłącznie mogą serwować dania na wynos. Do tego dozwolone będzie używanie jedynie co drugiego stolika. Wesela i inne imprezy okolicznościowe będą mogło odbywać się w gronie 20 osób, a w kościołach może przebywać jedna osoba na 4 mkw. powierzchni. W zgromadzeniach publicznych będzie mogło brać udział do 25 osób. W szkołach ponadpodstawowych i wyższych nauczanie ma być hybrydowe, a imprezy sportowe bez udziału publiczności, natomiast kulturalne przy wypełnieniu widowni w maksymalnie 25 proc. Zawieszono działalność basenów, aquaparków  i siłowni.

W strefie czerwonej, w której znajduje się powiat suski ograniczenia będą już tak duże, że trudno będzie swobodnie funkcjonować. Zrobienie zakupów może potrwać wiele godzin, gdyż w sklepach będzie mogło przebywać  maksymalnie 5 osób na jedną kasę (w sklepach o powierzchni większej niż 100 mkw. - 1 osoba na 15 mkw.)  W komunikacji zbiorowej wolna ma pozostać połowie miejsc siedzących i 30 proc. wszystkich miejsc.

Wielkie zmiany rządzący przygotowali „życiu społecznym”. Zgromadzenia powyżej 10 osób będą nielegalne, w kościołach może przebywać maksymalnie jedna osoba na 7 mkw. powierzchni, a do tego od 19 października obowiązywać będzie zakaz organizacji wesel i innych imprez okolicznościowych. 

Szkoły wyższe i ponadpodstawowe przechodzą na nauczanie zdalne z wyjątkiem zajęć praktycznych. Wydarzenia sportowe odbywać się będą bez udziału publiczności, a kulturalne przy jednej czwartej publiczności. Rzecz jasna zamknięte mają być baseny, aqauparki i siłownie.      

asdasdasdasdas