Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
wtorek, 11 grudzień 2018 23:27

Kinezyterapia – na czym polega?

Napisał

Metoda leczenia ruchem pozwalająca nie tylko zachować sprawność ruchową, która tracona jest przez występujące schorzenia, ale również przywrócić ją po urazach i poważnych operacjach kręgosłupa. Sposób ten zalecany jest również tym osobom, które odczuwają dyskomfort i ból związany z siedzącym trybem pracy.

 

Leczenie ruchem – czy to działa? 

Stosowanie rehabilitacji ruchowej polega na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń, których celem jest gimnastyka odpowiednich partii ciała oraz pobudzenie ich do prawidłowego i sprawnego funkcjonowania. Kinezyterapia jest formą fizjoterapii i korzystnie wpływa na wytrzymałość mięśni, sprawia, że są bardziej elastyczne. Dodatkowo przywraca prawidłowe ruchy stawów po zabiegach. Koryguje postawę ciała oraz nieprawidłowe nawyki ruchowe. Ponadto poprawia pracę ośrodkowego układu nerwowego, oddechowego i sercowo-naczyniowego. Jej zadaniem jest również poprawa pracy żołądka i jelit oraz wydolności nerek i wątroby.

Ćwiczenia wykonywane są w trzech różnych formach. Pierwszą jest zaangażowanie pacjenta w terapię ruchem, a więc czynny jego udział w rehabilitacji. Fizjoterapeuta pokazuje określone ruchy, które pacjent lub grupa pacjentów ma naśladować. Drugą jest bierna postawa pacjenta. Podczas takich zajęć fizjoterapeuta wykorzystuje urządzenia lub sam wykonuje odpowiednie ruchy, na przykład w odpowiedni sposób kieruje ręką pacjenta lub w przypadku osób sparaliżowanych oklepuje plecy w celu zwiększenia wydolności oddechowej. Trzecią formą jest połączenie poprzednich dwóch.

Ćwiczenia izometryczne w kinezyterapii

Polegają na napinaniu mięśni bez poruszania ciałem. Stosowane przede wszystkim u osób, które cierpią na niedowład, paraliż jednej strony ciała, ale również u takich, którym konieczne do przywrócenia sprawności fizycznej jest wzmocnienie siły i wytrzymałości mięśni. Są to osoby po wypadkach, które przez długi czas miały kończyny w gipsie.

Kiedy warto skorzystać z rehabilitacji ruchem?

Kinezyterapia zalecana jest przede wszystkim osobom, które zmagają się z bólami kręgosłupa, zwyrodnieniem stawów, wadami postawy, amputacjami kończyn i chorobami reumatoidalnymi. Pomoże również nabrać większej sprawności w chorobie Parkinsona i przy stwardnieniu rozsianym. Ćwiczenia ruchowe wpłyną korzystnie na osoby, które cierpią na dławicę piersiową, nadciśnienie tętnicze, są po udarze mózgu lub zawale mięśnia sercowego.

Forma leczenia ruchem nie jest zalecana osobom, które mają ostry stan zapalny mięśni, niewydolność oddechową i krążeniową.

Więcej na temat rehabilitacji na http://www.sport-med.pl/leczenie/fizjoterapia-rehabilitacja.

asdasdasdasdas