Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 08 wrzesień 2014 15:25

„Dzień Dawcy Szpiku” w Zawoi.

Napisał

W sobotę 13 września 2014 r.o godzinie 16.00 na Stadionie Sportowym LKS „WATRA” w Zawoi Centrum odbędzie się „ I Charytatywny Maraton Zumby pod Babią Górą.”

W czasie trwania tej imprezy charytatywnej  odbędzie się także „Dzień Dawcy Szpiku” współorganizowany przez Fundację DKMS Polska. Fundacja DKMS podaje ,że co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduję się ,że ma białaczkę. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego.

W naszym powiecie organizowano już „Dni Dawcy”, m.in. w maju podczas finału akcji „Moto-Łaje Dzieciom” Chętne osoby  mogły zarejestrować się do bazy potencjalnych Dawców komórek macierzystych DKMS. Kto tego jeszcze nie zrobił ma szansę zarejestrować się w Zawoi.

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. W ciągu 5 lat w Polsce udało się zarejestrować ponad 400 tysięcy potencjalnych Dawców.

Kiedy rozmawiamy z ludźmi, próbując wytłumaczyć im, o co chodzi z rejestracją do bazy dawców szpiku lub komórek macierzystych, często spotykamy się ze zdziwieniem słuchaczy myślących, że rejestrując się zostają automatycznie dawcami.

Czym jest więc baza dawców szpiku i komórek macierzystych? W najprostszych słowach baza dawców szpiku i komórek macierzystych to taka lista oczekujących dawców potencjalnych, ale jeszcze nie faktycznych. Bo aby móc być dawcą i mieć swój udział w ratowaniu czyjegoś życia, trzeba mieć dużo szczęścia. Prawdopodobieństwo zostania dawcą w ciągu pierwszych 10 lat od zarejestrowania się w bazie jest tylko 5 procentowe. Dla tych, którzy mieli szansę uratować czyjeś życie, jest to wyróżnienie na miarę wygranej na loterii o wartości minimum czterech zer. Jak twierdzą szczęśliwcy, warto czekać, by poczuć się potrzebnym. Czekanie, jak to zwykle bywa, dla jednych jest codziennością, dla innych beznadzieją. Chcąc uzbroić w cierpliwość wszystkich oczekujących powtarzamy stale, by pomyśleli o tych, dla których takie oczekiwanie oznacza być albo nie być – pacjentach, którzy chcą żyć, ich rodzinach, które drżą ze strachu przed przyszłością. Czasami czekanie ma swój sens, szczególnie czekanie na liście DKMS Polska, aby z dawcy potencjalnego stać się dawcą rzeczywistym. Trzeba jednak wiedzieć, że jest ono kilkuetapowe.

Najpierw czekasz na przebadanie próbki materiału genetycznego (w postaci wymazu z jamy ustnej lub 4 mililitrów krwi) pobranej podczas rejestracji na Dniu Dawcy Szpiku lub po zamówieniu pakietu rejestracyjnego przez internet. Dzięki badaniom znany staje się Twój układ antygenów HLA (odpowiedzialnych za zgodność dawca-biorca).

Następnie czekasz, aż okaże się, że Twój układ antygenów HLA został wstępnie określony, jako zgodny z układem antygenów HLA pacjenta potrzebującego przeszczepienia. Kiedy zadzwoni telefon i przedstawiciel Fundacji DKMS Polska zada pytanie - czy podtrzymujesz chęć oddania swojego szpiku lub komórek macierzystych dla osoby chorej na białaczkę - będzie to znak, że przeszedłeś wstępne typowanie i że minimum 8 na 10 Twoich cech HLA jest identyczne z tymi, jakie ma potrzebujący przeszczepienia pacjent. Wtedy dopiero rodzi się szansa na to, że z listy dawców potencjalnych przejdziesz do listy dawców faktycznych.

Trzeba jeszcze potwierdzić wstępnie wytypowaną zgodność i zbadać Cię pod kątem markerów chorób wirusologicznych. Dlatego zostaniesz wysłany na pobranie krwi. Krew pojedzie do laboratorium, które potwierdzi, czy jesteś najlepszym, bo najbardziej zgodnym genetycznie dawcą dla potrzebującego przeszczepienia pacjenta. Telefon z Fundacji, pobranie krwi i…cisza, bo zaczął się kolejny etap oczekiwania. Może się wydawać, że nie jesteś już potrzebny, że ktoś o Tobie zapomniał. Nic bardziej mylnego. Twój bliźniak genetyczny wciąż gdzieś tam jest i czeka na Twój dar. Znowu musisz uzbroić się w cierpliwość. Okres od pierwszego telefonu z Fundacji do momentu, kiedy dostaniesz decyzję o tym, że zaczyna się organizacja przeszczepienia, może trwać nawet do 3 miesięcy. Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli to Ty jesteś najlepszym dawcą, Twój bliźniak genetyczny – pacjent, musi zostać właściwie przygotowywany do przyjęcia Twoich krwiotwórczych komórek macierzystych. Tu znowu jest potrzebny czas, w którym i Ty zostaniesz wnikliwie przebadany pod kątem stanu zdrowia. Tak jak lekarz stoi na straży zdrowia pacjenta, tak Fundacja DKMS stoi na straży dobra dawcy. Fundacja musi upewnić się, że dawca jest w 100% zdrów, że nic mu nie grozi i może podzielić się cząstką siebie z chorym pacjentem. Bardzo ważne, o ile nie najważniejsze, w tym czasie jest to, aby nie stracić gotowości do zostania dawcą. Gdzieś tam przecież ktoś zostaje już poddany radio i chemioterapii, serii specjalistycznych badań, a jego odporność zostaje całkowicie wyniszczona. Długość okresu oczekiwania zależy właśnie od stanu zdrowia osoby chorej. W niektórych przypadkach może to być kilka tygodni, w innych nawet 3 miesiące i więcej. Lekarz prowadzący danego pacjenta decyduje i wybiera najlepszy dla niego moment na przyjęcie przeszczepienia.

-Należy pamiętać, że komórki macierzyste nie są zamrażane, tylko przeszczepiane jak żywy organ – tłumaczy dział medyczny Fundacji DKMS Polska – dlatego wszystko musi idealnie zgrać się w czasie. My w Fundacji, podobnie jak dawca, pozostajemy w oczekiwaniu na znak kliniki przeszczepiającej, że nadchodzi dzień ZERO.

 

Agata i Bartosz z Andrychowa jeszcze do niedawna byli zwykłą parą. Do czasu... kiedy zarejestrowali się jako potencjalni dawcy komórek macierzystych i najpierw on, a potem ona dołączyła do grona faktycznych Dawców, którzy mieli okazję podzielić się cząstką siebie. Historia niezwykła bo przecież prawdopodobieństwo dopasowania danego Dawcy do Pacjenta to od 1:25 000 do 1: kilku milionów, a tu proszę niespodzianka, para Dawców.

Poznajcie ich historię i zachęćcie do rejestracji swoje "połówki"

http://wadowice24.pl/wydarzenia/ludzie/8385-agata-i-bartosz-magiczna-para-ktora-znalaza-swoich-bliniakow-

 

                                                                               źródło : http://www.dkms.pl/pl

asdasdasdasdas
HomeWarto wiedziećLekarzeZdrowie i uroda„Dzień Dawcy Szpiku” w Zawoi.