Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
piątek, 20 luty 2015 15:58

SKÓRA W APTECE - WITAMINA C

Wszyscy dobrze ją znamy. W okresie zimowym okazuje się być najlepszą przyjaciółką odporności, a jej deficyty mogą spowodować poważne choroby. Nasz organizm nie potrafi syntezować jej samodzielnie, dlatego ważne jest dostarczanie witaminy C z pożywienia lub suplementów. No dobrze, ale jak to wszystko ma się do skóry?

 

 

Ma właśnie niewiele. O ile witamina C dostarczana wewnętrznie nie jest w stanie wpłynąć na stan skóry i naskórka, o tyle aplikowana w odpowiedniej formie na skórę może już zdziałać prawdziwe cuda. Jest wskazana dla każdego typu skóry. Jej głowną cechą jest działanie antyoksydacyjne, uwaga trudne słowo, czyli niwelujące wolne rodniki, których przecież wokoło nie brakuje. Zatem, skoro wymiata wolne rodniki, to zapobiega uszkodzeniom oksydacyjnym skóry takim jak starzenie posłoneczne, rozpadanie włókien elastycznych w skórze i powstawanie przebarwień. Ale to nie koniec zalet tej cudnej substancji. Ziemista skóra, z widocznym wiotczeniem i przebarwieniami znajdzie w kwasie askorbinowym ratunek.

 

Aby zabiegi z wykorzystaniem witaminy C były skuteczne musi ona być odpowiednio spreparowana. Niestety nie wystarczy sproszkować tabletki i wsypać jej do kremu. Witamina C bardzo szybko ulega utlenieniu, rozpada się wystawiona na działanie słońca i wysokiej temperatury, dlatego kosmeceutyki z tą substancją muszą posiadać odpowiednio niskie pH, a sam kwas askorbinowy musi być zabezpieczony przed rozpadem i przygotowany tak, by miał szansę przeniknąć przez barierę naskórkową. Ponieważ witamina C jest hydrofilna - co znaczy że lubi wodę i z łatwością się w niej rozpuszcza - będzie miała trudności z przenikaniem przez naskórek. Wyobraźmy sobie, że nasz naskórek ma postać muru, w którym komórki (korneocyty) są pozlepiane ze sobą zaprawą w postaci tzw. cementu międzykomórkowego, który jest po prostu tłusty. Jak wiesz woda i olej nie łączą się, dlatego kwas askorbinowy lubiący wodę musi zostać zamknięty w takich nośnikach, które pozwolą mu na skuteczniejsze przenikanie przez tłuszczową warstewkę cementu. Sporo zachodu kosztuje chemików takie działanie, dlatego kosmetyki z wit. C są stosunkowo drogie.

 

Podobnie jak witamina A, kwas hialuronowy i witamina E, kwas askorbinowy jest w grupie tych nielicznych substancji, których korzystne działanie na skórę potwierdzone jest badaniami, testami klinicznymi i labolatoryjnymi. Badania dowiodły, że ten cudowny składnik wpływa na procesy syntezy kolagenu - czyli przyspiesza gojenie ran, pobudza skórę do odnowy. Kolagen, o którym tak wiele słyszymy z reklam, koniecznie potrzebuje do procesów hydrolizy witaminy C, dzieki czemu tworzy lepiej usieciowane struktury , a to daje nam “gęstszą” skórę, z większymi zdolnościami odnowy i mocniejsze naczynia krwionośne. Halo halo wszyscy naczyniowcy, ważna informacja! Witamina C pomaga w pozbyciu się rumienia z twarzy, a przyjmowana doustnie ma znaczenie w leczeniu żylaków i pajączków. A skóry wrażliwe i przesuszone, którym konieczna do regeneracji jest witamina E (tokoferol) docenią kwas askorbinowy za wzmacnianie działania tokoferolu i zachowywanie jego wysoko reaktywnej formy.

 

Co można zrobić w gabinecie? Peelingi chemiczne z witaminą C w połączeniu z mikrodermabrazją dają niesamowite efekty przeciwstarzeniowe. Krystaliczna witamina C  doskonale odświeża i rozświetla skórę, daje doskonałe przygotowanie do dalszych procedur. Skóra trądzikowa skorzysta na antybakteryjnym i złuszczającym działaniu kwasu askorbinowego.

Co z pielęgnacją w domu? Preparaty z witaminą C, w które warto inwestować to wszelkiego rodzaju serum. W nich znajdziemy najtrwalszą i najskuteczniejszą postać kwasu askorbinowego.

 

Zachęcam, nie tylko do łykania, ale też aplikowania na skórę.

 

Beauty Bar

Anna Bachul

asdasdasdasdas
ShowMeble
HomeWarto wiedziećLekarzeZdrowie i urodaSKÓRA W APTECE - WITAMINA C