Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 06 maj 2015 20:57

Kilka mitów o antykoncepcji hormonalnej

Co to właściwie jest antykoncepcja hormonalna? Są to tabletki antykoncepcyjne, plastry i wkładki antykoncepcyjne. Antykoncepcja hormonalna jest powszechnie znana, stosowana, i uznawana za jedną ze skuteczniejszych metod antykoncepcji. Powszechnie krąży wiele mitów na temat antykoncepcji hormonalnych, przyjrzyjmy się więc kilku z nim.

 

Wiele osób twierdzi, że antykoncepcja hormonalna daje stuprocentową skuteczność, co jest błędnym stwierdzeniem. Mimo zalecanego dawkowania i przestrzegania zasad może się zdarzyć, że dojdzie do zapłodnienia. Jedynie wstrzemięźliwość seksualna daje stuprocentową skuteczność.

Czy to prawda, że plastry są mniej skuteczne aniżeli pigułki? Oczywiście, że nie. Takie przekonanie bierze się stąd, że plaster przyklejony do skóry może łatwo się odkleić bądź uszkodzić. Plastry antykoncepcyjne są zupełnie odporne na działanie wody, mydła, i nawet jeśli mały różek się odklei nie ma to zupełnie wpływu na jego skuteczność. Zatem Ci, którzy myślą, że plastry są gorsze od pigułek są w błędzie.

Czy od pigułek można przytyć, jak wiele osób twierdzi? Żadne obecnie stosowanie tabletki antykoncepcyjne nie gromadzą tkanki tłuszczowej. Owszem, kobieta stosująca tabletki antykoncepcyjne może czuć że przybrała na wadze przez zalegającą w organizmie wodę. Natomiast w dzisiejszych czasach dawki hormonów są tak niewielkie, że nie powinny powodować zatrzymania wody w organizmie.

Powszechnie uważa się, że stosowanie ciągłe tabletek antykoncepcyjnych nie jest dobre dla naszego organizmu, i od czasu do czasu powinniśmy robić sobie przerwy. Nic bardziej mylnego! Obecnie stosowane tabletki antykoncepcyjne zupełnie nie wymagają od nas, byśmy robiły sobie jakiekolwiek przerwy. Kobiety mogą stosować tabletki przez długie lata zupełnie bezpiecznie dla ich organizmu.

Czy jeśli planujemy dziecko, a wcześniej stosowałyśmy antykoncepcję w postaci tabletek hormonalnych, to musimy odczekać pewien okres po przestaniu przyjmowaniu leku? Nie ma najmniejszej potrzeby. Niewielkie ilości hormonów w tabletkach nie mają wpływu na zdrowie ani nasze, ani na zdrowie dziecka. Faktem jest, że w okresie odstawienia pigułek do zapłodnienia dochodzi dużo łatwiej

Wkładki domaciczne przeznaczone tylko dla kobiet, które już rodziły. Zupełnie tak nie jest, i zarówno kobiety które rodziły jak i te które jeszcze nie mają potomstwa mogą zdecydować się na założenie wkładki domacicznej. Wkładka domaciczna przeznaczona jest dla tych kobiet, które mają prawidłowy układ rodny oraz ich stan zdrowia jest nienaganny. Jednak nie każda kobieta czuje się dobrze z wkładką domaciczną, ale to już kwestia psychicznego nastawienia.

Antykoncepcja w postaci tabletek może mieć negatywny wpływ na wątrobę – jest to kolejny mit. Nowoczesne środki antykoncepcyjne z racji na bardzo małą dawkę hormonów nie mają wpływu na wątrobę. Najbezpieczniejsze jednak będą plastry, gdzie hormony wchłaniane sa bezpośrednio przez skórę.

Artykuł przygotowany przez
Artykuł został przygotowany przez Ginekologa z Pruszkowa z ponad 20 letnim doświadczeniem.

asdasdasdasdas
HomeWarto wiedziećLekarzeZdrowie i urodaKilka mitów o antykoncepcji hormonalnej