Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

środa, 21 wrzesień 2016 08:17

Pracujesz przed komputerem? Zadbaj o wzrok!

Praca przed komputerem to nie lada wyzwanie dla naszych oczu. Codziennie, przez osiem, a często nawet kilkanaście godzin wytężamy nasz wzrok. Zapominamy przy tym, że on też potrzebuje odpoczynku.

Większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez komputera - urządzenia cyfrowe towarzyszą nam niemal w każdej dziedzinie życia. Coraz więcej czasu spędzamy wpatrzeni w monitor - pracujemy, kontaktujemy się z bliskimi, załatwiamy ważne sprawy. Nie myślimy przy tym jak bardzo wysilamy nasz wzrok. Oczy przy komputerze są zmuszone dostosować się do różnych warunków oświetlenia - to podobnie jak złe oświetlenia - bardzo je męczy. Ponadto szybciej się wysuszają - rzadziej mrugamy co powoduje zbyt małe nawilżenie oka. Tym bardziej wysuszamy oczy kiedy jesteśmy w pomieszczeniach klimatyzowanych - optymalne dla nich nawilżenie powietrza to 45 - 55 procent.

Codzienna praca przy komputerze? Pomóż swoim oczom!

Przy codziennej pracy z monitorem, warto pamiętać o robieniu sobie przerw w pracy i krótkiej gimnastyce oczu, a jeśli sytuacja tego wymaga także wpuszczania kropli. Mniej więcej co godzinę powinniśmy przerywać pracę i pozwolić zrelaksować się oczom. Jakie ćwiczenia warto wykonywać? Pierwsze ćwiczenie - należy rozetrzeć dłonie, nakryć nimi twarz, zamknąć oczy i po prostu odpocząć przez chwilę. Drugiej ćwiczenie również odprężające. Należy usiąść wygodnie, ugiąć ręce w łokciach i oprzeć na udach. W tym samym czasie powinniśmy zwinąć dłonie w pięści, zamknąć mocno oczy i zacisnąć wargi. Po jednej lub dwóch sekundach otworzyć dłonie i odwrócić wewnętrzną stroną do góry, jednocześnie szeroko otwierając oczy i usta. Czynność warto powtórzyć 2–3 razy. Kolejnym bardzo pomocnym ćwiczeniem jest patrzenie najpierw blisko, potem daleko. Najpierw wybieramy sobie dwa punkty - jeden blisko, drugi daleko i patrzymy na nie na zmianę. Pomaga to dostroić ostrość widzenia. Poza ćwiczeniami, warto pamiętać o diecie, która będzie bogata w witaminę A,E,C luteinę oraz w takie minerały jak: selen, cynk, mangan i miedź. Nie możemy zapominać o tym, że nasz wzrok również potrzebuje wartościowego pokarmu, a naszym zadaniem jest dostarczanie go systematycznie w odpowiednich ilościach.

Pamiętaj o rutynowej kontroli!

Jeśli czujemy, że praca przy komputerze jest dla nas męcząca, mamy nawyk mrużenia oczu, lub „patrzenia bykiem”, obraz coraz częściej rozmywa się, to nie ma sensu się oszukiwać – trzeba się udać do lekarza. Specjalistyczną diagnozę i badania można przeprowadzić w OCHO - Ośrodkach Chirurgii Oka prof. Zbigniewa Zagórskiego, placówki znajdują się m.in.: w Krakowie (więcej informacji można znaleźć pod adresem OCHO - Okulista Kraków). W większości przypadków będą to krople do oczu, sztuczne łzy oraz okulary do pracy przy komputerze. Nawet jeśli nie mamy wady wzroku warto zaopatrzyć się w „zerowe” szkła z powłoką antyrefleksyjną, które znacząco redukują światło odbijające się od monitora i trafiające do naszych oczu. Przy większych wadach wzroku można rozważyć dobranie odpowiednich szkieł zarówno do pracy przy komputerze, jak i poza nim lub wybrać wysokiej jakości szkła kontaktowe. W krakowskim OCHO możemy liczyć na wysokiej jakości obsługę, wnikliwą diagnozę i najlepszy na rynku asortyment szkieł, soczewek i oprawek.

asdasdasdasdas
ShowMeble
HomeWarto wiedziećLekarzeZdrowie i urodaPracujesz przed komputerem? Zadbaj o wzrok!