Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

poniedziałek, 24 kwiecień 2017 20:45

Zdrowy styl życia, czyli dieta, aktyność fizyczna i zdrowy sen

Live style staje się coraz popularniejszy. Zdrowy tryb życia lansują celebry ci, w internecie jest coraz więcej blogów ułatwiających zmianę dotychczasowego trybu życia.

 

Na czym polega zdrowy styl życia

To przede wszystkim zmiana diety i zwiększenie aktywności fizycznej. Dzięki temu znacznie poprawi się nasz stan zdrowia, samopoczucie, będziemy mieć więcej energii i dłużej zachowamy dobrą kondycję. Na zdrowy styl życia wpływa także sen, umiejętność radzenia sobie ze stresem, wyeliminowanie używek.

Zdrowa dieta

To przede wszystkim dieta zbilansowana, urozmaicona, bogata w warzywa i owoce. Posiłki należy spożywać 5 razy dziennie w równych odstępach czasowych. Najbardziej wartościowe jest śniadanie, które powinno być zjedzone najpóźniej godzinę po przebudzeniu. Ono też powinno być obfite, ponieważ dostarcza odpowiedniej ilości energii i pobudza metabolizm organizmu.

W składzie każdego posiłku należy uwzględnić warzywa lub owoce. Przygotowanie sałatki nie zajmuje dużo czasu. Kolacja powinna być spożyta 2 godziny przed snem, by nie obciążać żołądka.

Do picia najlepsza jest woda mineralna lub soki naturalne, zielona herbata.

Aktywność fizyczna

To niezbędny element zdrowego życia. Na ćwiczenia powinniśmy poświęcić kilkanaście minut dziennie. Nie muszą być to intensywne treningi, wystarczy kilkanaście minut marszu do pracy (zamiast jazdy samochodem). Może być to jazda na rowerze, ćwiczenia na siłowni lub gimnastyka w domu.

Niektórzy naukowcy twierdzą, że kilkanaście minut marszu dziennie przedłuża życie o trzy lata, na pewno pozwala uniknąć wielu chorób związanych z krążeniem i układem kostnym.

Zdrowy sen

Sen jest bardzo istotny ze względu na możliwość regeneracji organizmu. Podczas snu nie tylko odpoczywamy po dniu pracy, ale wiele komórek ulega odnowieniu. Sen jest niezwykle ważny dla prawidłowej pracy mózgu.

Zdrowy sen powinien trwać 6-8 godzin, najlepiej od godz. 22, sypialnia powinna być wywietrzona, bielizna nocna i pościel wykonane z materiałów naturalnych.

Pokonać stres

Coraz częściej towarzyszy nam długotrwały stres związany z pracą i codziennym życiem. Niestety ma to negatywny wpływ nie tylko na stan emocjonalny, ale także może być przyczyną chorób psychicznych i somatycznych. Najważniejszym sposobem radzenia sobie ze stresem jest pozytywne myślenie, przyjmowanie wydarzeń z dystansem oraz ćwiczenia relaksacyjne.

Badania profilaktyczne

Mają bardzo istotne znaczenie w wykrywaniu chorób we wczesnym stadium rozwoju. Regularnie należy wykonywać morfologię, kontrolować ciśnienie. Okresowo kobiety powinny wykonywać mammografię i cytologię, mężczyźni kolonoskopię i badania prostaty.

Eliminacja używek

Używki nie idą w parze ze zdrowym stylem życia. Wiadomo, że papierosy i alkohol są przyczyną wielu groźnych chorób układu oddechowego i trawiennego. Absolutnie zakazane są narkotyki i dopalacze czyniące spustoszenie w organizmie.

Wprowadzenie zdrowej diety i aktywnego stylu życia nie jest proste, zwłaszcza gdy do tej pory większość czasu spędzaliśmy za biurkiem lub w domu. Znacznie łatwiej nam będzie jeżeli nauczymy się przygotowywać posiłki na cały dzień i poporcjowane umieścimy w pojemnikach. Wystarczy wtedy tylko zabrać go ze sobą do pracy lub zaplanowany trening.

 

W tworzeniu artykułu pomogli specjaliści ze sklepu www.naczyniajednorazowe.pl – dostarczyciela dedykowanych opakowań jednorazowych do przechowywania żywności.

asdasdasdasdas
ShowMeble
HomeWarto wiedziećLekarzeZdrowie i urodaZdrowy styl życia, czyli dieta, aktyność fizyczna i zdrowy sen