Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
wtorek, 22 kwiecień 2014 13:58

KIEDY ZACZYNAJĄ SIĘ PROBLEMY ZE SKÓRĄ?

Napisał

Przyczyną złej kondycji skóry i upośledzenie jej funkcji ma swe źródło już w pielęgnacji skóry noworodka. Jakie błędy w pielęgnacji skóry maluchów popełniamy i jaki to ma wpływ na kondycję skóry dziecka w przyszłości?

 

Wielokrotnie zastanawiałam się, czy przyczyną suchości skóry, trądziku, odwodnienia są tylko i wyłącznie dieta,  geny i hormony, czy problem tkwi głębiej – we wczesnym dzieciństwie? Jednym z moich najwyraźniejszych dziecięcych wspomnień jest sobotni rytuał kąpielowy, który serwowała nam mama, zdaje się od zawsze. Wanna pełna wody z pachnącą pianą i intensywny masaż skóry szorstką gąbką, który pozostawiał skórę zdrowo zaczerwienioną. Na nasz sprzeciw mama zawsze odpowiadała, że krew będzie lepiej krążyła, dzięki czemu skóra będzie zdrowsza. Sama idea takiego masażu jest właściwa – pobudzone ukrwienie skóry poprawia jej stan, wygląd i może mieć też właściwości wzmacniające odporność. Chwała mamie za ten wspaniały czas. Jednak kosmetyki kąpielowe, których używała, nie mając właściwie wielkiego wyboru, nie są już godne pochwał. Mydło i oliwka. Zestaw znany chyba wszystkim młodym i doświadczonym mamusiom.

Jako nastolatka miałam wielokrotnie okazję asystować w kąpielach nowonarodzonego kuzynostwa i zawsze główną rolę grały mydło i oliwka. Miałam już wtedy jakieś przeczucie, jednocześnie nie mając żadnej wiedzy o skórze, że te kosmetyki nic dobrego dla skóry nie zdziałają. Piana na maleńkim człowieku wydawała mi się wtedy agresywna i szkodliwa.

Moje przeczucia znalazły niestety swoje potwierdzenie w trakcie nauki na wydziale kosmetologii i w pracy zawodowej.  Dzisiaj, żywię przekonanie, że pieniące żele, szampony mydła i zapychająca skórę oliwka, są przyczyną dysfunkcji skóry w późniejszym wieku. Produkty te, to detergenty – takie same jak proszki do prania i płyny do naczyń. Usuwają tłuszcz i brud, a także bakterie, co mogłoby wydawać się korzystne, a jest tylko ułudą. Intensywne odtłuszczanie skóry za pomocą mydeł i żeli doprowadza do dużego odwodnienia ponieważ znika warstwa, która zatrzymuje wodę wewnątrz skóry. Wyobraźmy sobie jaki to ma wpływ na delikatną, nie ukształtowaną jeszcze w pełni skórę noworodka i niemowlaka. Na naszym naskórku rezydują również „dobre” bakterie, tzw. naturalna flora, która chroni przed zasiedlaniem się mikroorganizmów patologicznych, powodujących stany chorobowe. Detergenty zabijają i niszczą wszystko, co dobre w naszej skórze, pozbawiając ją naturalnej bariery ochronnej. Po tak intensywnym myciu, zwykle przychodzi czas na oliwkę, która ma zastąpić naturalną powłokę ochronną skóry. Olej mineralny zakleja i blokuje pory skóry doprowadzając do wysypek i intensywnych potówek. Skóra jest odcięta od dostępu tlenu, a oliwka z biegiem czasu po prostu jełczeje na skórze stwarzając warunki do rozwoju patogenów. Wystrzegajmy się takich działań w pielęgnacji.

Dzisiaj także mi przyszło się opiekować maleńkim człowiekiem. Wyznaję zasadę, że mycie i pielęgnacja powinny być tak delikatne jak to tylko możliwe. Od roku z powodzeniem wdrażam w życie tę moją filozofię pielęgnacji i nigdy nie pojawiły się problemy skórne, a nawet udało się uniknąć odparzeń skóry w okolicach pieluchowych. Wierzę, że to wszystko dzięki temu, że pozwoliłam skórze naturalnie się rozwinąć i bronić, pomagając jej w bardzo subtelny sposób.

Drogie mamy zachęcam do zastanowienia się nad tą sprawą i do zmian w pielęgnacji Waszych pociech. W czasach mojej prababci nikt nie słyszał o mydle i oliwce, a także o trądziku i suchej skórze, w większości ludzie posiadali skóry normalne, bez problemów. Warto się zastanowić, zachęcam. Myślę, że jako nastolatki, Wasze dzieciaki Wam podziękują.

Jeśli interesuje Was , czego osobiście używam, lub co polecam piszcie śmiało na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub na www.facebook.com/barbeautybar.

Anna Bachul

Beauty Bar

 Jeżeli twoja pociecha ma problem skórny, z którym nie jesteś sobie w stanie poradzić – zgłoś się do specjalisty. Nie traktuj niniejszego artykułu jako sposobu walki z chorobami skóry dzieci.

asdasdasdasdas