Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
piątek, 20 październik 2017 08:55

Terapia energotonowa. Rehabilitacja poprzez bezpieczny prąd.

Napisał

Terapia energotonowa jest to nowoczesna i innowacyjna forma elektroterapii,bazująca na prądach dwukierunkowych średniej częstotliwości, która stanowi zasadniczy krok naprzód w zakresie zastosowań i skutków terapeutycznych. Głównym celem terapii energotonowej jest bezpośrednie działanie na metabolizm komórek co znacznie przyspiesza rehabilitację pacjenta. Według środowiska lekarzy ortopedów i fizjoterapeutów to rewolucja w tej materii.

 

Terapia z powodzeniem stosowana jest w rehabilitacji, sporcie, a nawet medycynie estetycznej. Korzystają z niej sportowcy największego formatu w swoich przygotowaniach, leczeniu czy też regeneracji.

To niezwykle skuteczna metoda szczególnie w leczeniu bólu, ale także stanów zapalnych, obrzęków, niedrożności tętnic, napięcia mięśni, nietrzymania moczu, zmęczenia psychicznego i fizycznego, złego nastroju i stresu oraz wspomagająca redukcję nadmiaru tkanki tłuszczowej i cellulitu.

Standardowa elektroterapia (TENS) pobudza nerwy i mięśnie, natomiast głównym celem terapii energotonowej jest bezpośrednie działanie na metabolizm komórek.

Różnice dotyczą dwóch głównych mechanizmów działania terapii energotonowej.

Po pierwsze wprowadza energię do ciała podwyższając potencjał energetyczny komórki. Po drugie wprawia struktury komórkowe w oscylacje w celu normalizacji metabolizmu.

Z technicznego punktu widzenia w klasycznej elektroterapii mamy do czynienia z modulacją w amplitudzie, czyli modulowane jest natężenie prądu, a częstotliwość jest stała lub też stosuje się samą modulację częstotliwości pomiędzy 0 a 200 Hz w zakresie częstotliwości niskiej oraz najczęściej 4.000 Hz w zakresie częstotliwości średniej.

W terapii energotonowej amplituda i częstotliwość są modulowane jednocześnie. Im wyższa częstotliwość, tym więcej energii może być wprowadzone zależnie od indywidualnego progu „threshold” elektrycznej wrażliwości pacjenta. Terapia energotonowa zwiększa ilość i rozmiar mitochondriów, zwanych energetycznymi „stacjami mocy”. Istotnym warunkiem powodzenia terapii jest wykonanie serii zabiegów, podobnie jak w przypadku wszelkich innych zabiegów fizykoterapii (ultradźwięki, laser, TENS).

 

 

Główne wskazania do terapii energotonowej:

- Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych

- Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego

- Zespół bólowy kręgosłupa lędźwiowego

- Zespół bólowy kręgosłupa szyjnego

- Zespół bólowy kręgosłupa piersiowego

- Zespół bolesnego barku

- Łokieć tenisisty

- Bóle pourazowe i pooperacyjne

- Odleżyny, otwarte rany

- Obrzęki

- Przewlekły stres fizyczny, psychiczny i stany wyczerpania

- Obniżenie odporności

asdasdasdasdas