Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 11 czerwiec 2014 22:47

BŁOGI ŚWIAT RELAKSU

Napisał

Masaże relaksacyjne są jedną z najstarszych form troski o ciało i duszę. Istnieje tyle rodzajów masażu, ile osób zdecyduje się mu poddać. Style masażu relaksacyjnego kształtowały się w zależności od rejonu naszego globu.

 

 

Najwspanialszy, najbardziej relaksujący masaż to taki, który jest skrojony na miarę osoby, która się mu poddaje. Ruchy, technikę i siłę dopasowuje się do preferencji i budowy ciała masowanego. Dlatego, ile masowanych osób - tyle rodzajów masaży.

 

Masaże relaksacyjne dzieli się według stylu ich wykonania. Mamy zatem masaże z Polinezji, na które znaczący wpływ miał otaczający wyspy ocean. Mamy masaże z Indii - kolebki holistycznego uzdrawiania człowieka, czyli jako ciała i ducha związanych ze sobą nierozłącznie i wpływających na siebie nawzajem. Wreszcie masaże z Japonii i Chin, oparte głównie na technikach głębokich ucisków. Bardzo wyraźnie w świecie relaksu zaznaczyły się również masaże z wykorzystaniem akcesoriów typu: kamienie, stemple, czy bambusowe pałki. One również mają swoje korzenie w dawnych tradycjach pielęgnacji i uzdrawiania ciala.

 

Przybliżę Wam nieco czego się spodziewać po masażach z wybranych regionów, podam nazwy i przykłady. Potraktujcie proszę ten tekst jako teoretyczny wstęp do świata błogości i ukojenia.

 

Zacznę od moich ulubionych - masaży polinezyjskich. Najbardziej charakterystycznymi i rozpoznawanymi są masaże Mau-ri oraz Lomi lomi nui. Jak już wcześniej wspomniałam, ruchy i techniki w tychże masażach są mocno ukształtowane i inspirowane oceanem - spokojem, energią, siłą, ruchem fal, ich kołysaniem i rytmem. Masaże wykonuje się przedramionami, dlatego należą one do mocnych, głębokich i najskuteczniej rozluźniających. Masowany ma wrażenie unoszenia się na wodach oceanu, a masujący wykonuje ruchy przywodzące na myśl taniec Hula. Mau-ri jest masażem bardzo żywiołowym, energetycznym, napawającym wigorem, natomiast Lomi lomi jest spokojny, powolny, ruchy są rytmiczne, długie i kojące. Muzyka do tych masaży koniecznie musi być “hawajska” z szumem oceanu w tle, nie obędzie się bez ciepłego oleju Monoi.

 

Masaże indyjskie odznaczają się mnogością rodzajów, ze względu na ich, uleczające w założeniu, działanie. Wyróżniamy tu masaż Abhyanga, Ayurveda, Vishesh, Shirodhara, Udvartanam oraz masaż kamieniami i stemplami i wiele innych. Pierwsze skojarzenie jeśli chodzi o ten rejon to bogactwo zapachów, przypraw, olejów - w świecie masaży jest tak samo. Wiele osób kojarzy Indie z obfitym polewaniem czoła i głowy olejkiem - jest to Shirodhara, masaż na trzecie oko. Natomiast bardzo popularny masaż kamieniami i ziołowymi stemplami, słabiej kojarzony z Indiami ma swoje korzenie właśnie w tym kraju. Masaże te wykonuje się dłońmi, znajdziemy tu dużo ruchów kolistych, ósemek, dużo ruchów rozcierających. Chodzi w nich o odblokowanie przepływu wewnętrznej energii i harmonizacji ciała i ducha. Po profesjonalnym masażu indyjskim dostaniesz zioła lub oleje, które powinieneś włączyć do diety, a terapeuta zaproponuje Ci jakie postępowanie należałoby wdrożyć dla uzdrowienia Twojego ciała. Mocno wciągająca filozofia płynąca z życiowej mądrości i chęci uzyskania harmonni.

 

Masaże japońskie i chińskie opierają się głównie na uciskach i akupunkturze. Są tak tajemnicze i skryte, jak cała kultura tych krajów. Potrzeba olbrzymiej wiedzy, by takie masaże wykonywać. Shiatsu to jeden z najpopularniejszych masaży azjatyckich. Te nietypowe techniki masowania, jako jedyne wymagają odzienia się w luźne, wygodne ubranie i nie koniecznie wykonywane są na leżąco. Patrzącemu na taki masaż może się wydawać, że ogląda pokaz sztuk walki. Sporo tu ruchu, zmian pozycji, ucisków i szarpnięć. Niewiele technik daje uczucie, jakby było się nowo narodzonym, te masaże to zapewniają. Japonki i Chinki mają lekką obsesję na punkcie młodego wyglądu, dlatego masują swoje twarze codziennie. Najskuteczniejsze techniki masażu liftingującego twarz pochodzą właśnie z Japonii, a masaż Gankin jest jednym z najprzyjemniejszych.

 

Jeśli w ofercie jakiegoś SPA czy salonu trafisz na masaż relaksacyjny - to najpewniej jest to miks techik dobieranych przez terapeutę w trakcie masażu tak, aby zapewnić Ci prawdziwe ukojenie. Od takiego masażu warto zacząć swoją przygodę z relaksem poprzez masowanie ciała. Na bardziej wymyślne masaże, na przykład te z użyciem stempli, czy kamieni przyjdzie pora, kiedy już rozsmakujesz się w masażach manualnych i zaczniesz szukać czegoś więcej.

 

W następnym artykule opowiem Ci, czego w świecie masaży nie lubię i co jest zwyczajnym bublem i wciskaniem ciemnoty.

 

Anna Bachul

Beauty Bar

asdasdasdasdas