Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 31 styczeń 2018 08:01

Ostropest plamisty - Właściwości i zastosowania

Ostropest plamisty to wspaniałe zioło lecznicze, o bardzo wielu zastosowaniach. Jego najważniejszym związkiem aktywnym jest sylimaryna, która wykazuje bardzo skuteczne właściwości ochronne i regenerujące wątrobę. Jednak to nie wszystko, co można o nim powiedzieć.

Ostropest plamisty jest rośliną, która powszechnie występuje w Europie Południowej, Azji Środkowej oraz Afryce Północnej. To gatunek introdukowany, a więc taki, który przypadkowo został rozpowszechniony w wielu regionach kuli ziemskiej. Nie ma zbyt dużych wymagań uprawowych, dlatego rośnie niemal w każdej strefie klimatycznej. Spotkać go można w Turcji, Egipcie, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Indiach czy Pakistanie. Ostropest plamisty spokrewniony jest ze słonecznikiem i osiąga do 1,6 m wysokości.

Właściwości ostropestu plamistego

Ostropest plamisty z uwagi na swoje właściwości znajduje bardzo duże zastosowanie. Zioło wpływa pozytywnie przede wszystkim na wątrobę. Dlatego  wykorzystywane jest często bardzo przy problemach właśnie z tym organem. Ostropest stanowi więc postawę wielu leków stosowanych na regenerację wątroby. (źródło)

Zawarta w suchej owocni i w nasionach ostropestu sylimaryna to związek należący do rodziny flawonoidów. Związki te posiadają właściwości odtruwające, oczyszczające i ochronne dla wątroby. Wykorzystuje się je do leczenia takich chorób jak marskość wątroby, choroba alkoholowa, wirusowe zapalenie typu A, B i C oraz zwyrodnienie tłuszczowe. Co ciekawe, ostropest plamisty pomaga także na takie schorzenia jak kamica żółciowa i łuszczyca. Poza tym sylimaryna obniża skutecznie poziom cholesterolu w organizmie. Wykazuje silne właściwości przeciwutleniające, a dodatkowo działa profilaktycznie w chorobach nowotworowych.

Dawkowanie ostropestu plamistego

Ostropest plamisty dostępny jest w wielu formach. Najlepiej sięgnąć po nasiona i je zmielić. W sklepach znaleźć można zarówno całe nasiona, jak i nasiona w formie zmielonej. Godny polecenia jest również olej z ostropestu. Dziennie zaleca się przyjmować 1-2 łyżeczki zioła. Roślina nie posiada jednego, konkretnego smaku, a więc nadaje się do potraw słodkich i słonych.

Z ostropestu plamistego można przygotować napar do picia. W tym celu dwie  łyżeczki świeżo mielonego ziarna należy zalać przegotowaną wodą i odczekać kilka minut, aż mieszanka ostygnie. Oprócz tego ostropest warto dodawać do jogurtów i musli. Wiele osób dodaje zioło także do sałatek wszelkiego rodzaju.

Skutki uboczne stosowania ostropestu plamistego

Okazuje się, że w przypadku spożywania ostropestu plamistego trzeba liczyć się z pewnymi skutkami ubocznymi. U niektórych osób pojawić się mogą bóle głowy, zgaga, swędzeniem, biegunka, niestrawność, a nawet bóle stawów. Na ostropest można być bowiem uczulonym. Poza tym zioło to może obniżać poziom cukru we krwi. Dlatego też szczególną ostrożność powinny zachować osoby będące cukrzykami czy cierpiące z powodu hipoglikemii. Co ciekawe,  roślina zmniejsza także skuteczność stosowanych doustnie środków antykoncepcyjnych. Należy być tego świadomym.

Ostropest plamisty - przeciwwskazania do stosowania

Przeprowadzone badania nie stwierdziły toksyczności w przypadku ostropestu plamistego. Jednak przeciwwskazaniami do jego stosowania jest przede wszystkim niedrożność przewodów żółciowych. Poza tym po zioło nie powinny sięgać kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie odnotowano natomiast negatywnych interakcji między ostropestem i innymi roślinami.

Formy, w których dostępny jest ostropest

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup ostropestu w formie ziaren. Wiele osób wybiera jednak ostropest już zmielony. Jego właściwości są słabsze niż w przypadku ostropestu świeżo mielonego. Dużą popularnością cieszy się także olej z nasion ostropestu, który stosuje się wewnętrznie jako lek na wątrobę. Działa na nią osłaniająco i odtruwająco, bo zawiera sylimarynę. Poza tym stosować go można także zewnętrznie do regeneracji skóry, skaleczeń wszelkiego rodzaju.

Ile kosztuje ostropest plamisty? Zioło to jest stosunkowo tanie. Za 100 gram nasion trzeba zapłacić około 5 złotych i to niezależnie od tego, czy są to ziarna całe czy mielone. W przypadku oleju z ostropestu cena wynosi około 10 złotych za 100 ml. Produkty tego rodzaju można obecnie dostać w wielu aptekach oraz sklepach zielarskich i sklepach ze zdrową żywnością.

asdasdasdasdas
HomeWarto wiedziećLekarzeZdrowie i urodaOstropest plamisty - Właściwości i zastosowania