Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 21 luty 2018 09:08

Diagnostyka RTG – na czym polega i kiedy jest wskazana?

Zdjęcia rentgenowskie nadal stanowią bardzo ważny filar diagnostyki różnych schorzeń i urazów. Na czym dokładnie polegają i kiedy są przeprowadzane?

Zdjęcia rentgenowskie, rentgen, prześwietlenie czy też w skrócie RTG to postępowanie diagnostyczne, które prowadzone jest od lat. Pierwsze zdjęcie tego rodzaju zostało wykonane jeszcze w XIX wieku – dzisiaj aparaty RTG są bardziej zaawansowane, a także znacznie bezpieczniejsze niż te używane przed laty.

Badanie RTG stosowane jest w diagnostyce szeregu schorzeń – począwszy od złamań w wyniku urazów, poprzez choroby serca i wady postawy, a skończywszy na problemach układu pokarmowego oraz moczowego. Dzięki zdjęciom rentgenowskim lekarz jest w stanie zobaczyć obraz organizmu i podjąć odpowiednie leczenie.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że zdjęcia rentgenowskie są bezbolesną i bezpieczną metodą diagnostyczną – dawka promieniowania jest wtedy naprawdę minimalna. Nie zaleca się jednak prowadzenia badań RTG w ciąży ze względu na fakt, że promieniowanie rentgenowskie może negatywnie wpływać na rozwój płodu.

 

Najczęściej wykonywane badania RTG to:

  • badania układu kostnego – pozwalają na rozpoznawanie zmian takich jak złamania kości, a także zwichnięcia czy złamania, również są wykonywane w celu kontroli kręgosłupa oraz struktur kości w zmianach zwyrodnieniowych, reumatycznych i przy osteoporozie
  • badania przewodu pokarmowego – obrazują kształt narządów wewnętrznych, w tym przełyku, żołądka, jelit, ułatwiają diagnostykę wrzodów, stwardnień u guzów, a także zwężeń i innych dysproporcji
  • badanie klatki piersiowej – RTG klatki piersiowej prowadzone jest w przypadku podejrzeń zapalenia płuc, gruźlicy, rozedmy płuc, zmian nowotworowych, pozwala też na ocenę wielkości i sylwetki serca
  • badanie głowy – pozwala na zobrazowanie wielkości czaszki, ale również uzębienia, stosowane między innymi przy planowaniu leczenia stomatologicznego i ortodontycznego

 

Wykonuje się również zdjęcia RTG innych części ciała, na przykład dłoni, stóp, bioder w zależności od potrzeb diagnostycznych.

 

Jak wykonuje się zdjęcia RTG?

Zdjęcia wykonane aparatem rentgenowskim przygotowywane są przez technika po odpowiednim ustawieniu pacjenta. Technik przechodzi wtedy do osobnego pomieszczenia, gdzie wykonuje zdjęcie. W jego trakcie należy pamiętać o tym, aby nie ruszać się, ponieważ zdjęcie może wyjść zamazane.

Do wykonania zdjęć RTG nie potrzeba szczególnego przygotowania, dlatego mogą być one wykonane nawet od ręki, jeśli wymaga tego diagnostyka, na przykład w przypadku urazów.

 

Cyfrowe RTG – dokładne i bezpieczne

Aktualnie coraz mniej pracowni diagnostycznych korzysta z przestarzałego, analogicznego sprzętu. Do wykonywania zdjęć najczęściej korzysta się z cyfrowego RTG, które pozwala na wykonanie zdjęcia o wiele lepszej rozdzielczości, a także z jeszcze niższą dawką promieniowania. Dodatkowo także badanie jest znacznie krótsze, Czas oczekiwania na zdjęcie to kilka minut. Obecnie może być one przekazane nie tylko w formie czarno-białej kliszy, ale również na płycie CD.

Zatem jeśli zależy nam na wykonaniu badania RTG, warto wybrać taką pracownię, która dysponuje nowoczesnymi aparatami do wykonania zdjęcia.

 

Ile kosztuje wykonanie RTG?

Zdjęcia rentgenowskie możemy wykonać na NFZ – osoby ubezpieczone nie muszą wtedy płacić za ich przygotowanie. Musimy posiadać odpowiednie skierowanie. Niestety, minusem jest często czas oczekiwania na wykonanie procedury. Jeśli liczy się czas, warto wybrać placówkę prywatną, w której będzie można wykonać RTG od ręki.

Koszt zdjęcia rentgenowskiego nie jest bardzo wysoki. Za jego wykonanie będziemy musieli zapłacić od około 50 do 150 złotych w zależności od placówki oraz od rodzaju zdjęcia. Zdjęcie klatki piersiowej to zwykle około 60-80 złotych, zdjęcie kręgosłupa czy stawów to koszt od 60 do 100 złotych.

W Krakowie zdjęcia RTG można wykonać w Przychodni Zdrowia Prima Med, która dysponuje nowoczesnym aparatem cyfrowym. 

 

asdasdasdasdas
ShowMeble
HomeWarto wiedziećLekarzeZdrowie i urodaDiagnostyka RTG – na czym polega i kiedy jest wskazana?