Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 20 luty 2019 20:08

Narty freestyle

Napisał

Narty freestyle cieszą się coraz większą popularnością. O ile profesjonaliści, czy nawet zaznajomieni z tematem amatorzy narciarstwa wiedzą, kiedy się ich używa i czym są, o tyle początkujący mogą nie znać ich przeznaczenia. Warto zatem dowiedzieć się czym charakteryzuje się ten rodzaj nart.

 

Czy charakteryzują się narty freestyle?
Podstawowymi cechami tych nart jest przede wszystkim wytrzymałość oraz elastyczność. Zazwyczaj są to po prostu solidnie wykonane modele z drewna. Dziób oraz tył narty są zadarte, dzięki czemu można na nich jeździć także tyłem. Nie są one mocno taliowane.

Jak dobrać rozmiar narty freestyle?
Podstawową zasadą, jaką trzeba brać pod uwagę przy wyborze tego typu nart, jest dobór ich zgodnie ze wzrostem narciarza. Najlepszym sposobem jest odjęcie od wzrostu narciarza około 10-15 cm. Oczywiście bardziej doświadczeni narciarze mogą się pokusić o wyższe narty. Jednak zaleca się wybór nart nie dłuższych niż wzrost narciarza. Na przygotowanym stoku lepiej jednak sprawdzą się narty znacznie krótsze. Takie rozwiązanie z pewnością zagwarantuje większe bezpieczeństwo.

Do czego służą narty freestyle?
Podstawowym przeznaczeniem tego typu nart jest przede wszystkim do zabawy w snow parku, ponieważ dobrze sprawdzają się na hopkach i railach. W związku z tym, że mają zadarty tył, przeznaczone są do jazdy tyłem, a dzięki temu umożliwiają robienie akrobacji takich jak, skoki z obrotem o 180 stopni oraz lądowanie tyłem. Można je wykorzystać także do spokojnej jazdy na stoku, ale także do eskapad wśród drzew czy górek.

Czego unikać na nartach freestyle?
Narty freestyle mają promień skrętu około 20-23 m. Nie są one przeznaczone do dynamicznych skrętów. Może to tworzyć niebezpieczeństwo dla narciarza i innych osób znajdujących się na stoku. Kupując narty tego typu lepiej postawić na nowy sprzęt. Używane narty freestyle mogą być zniszczone i mocno wyeksploatowane w wyniku różnych akrobacji. Taki sprzęt może odebrać przyjemność z jazdy oraz chęć nauczenia się czegoś nowego.

asdasdasdasdas