Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 26 luty 2019 22:44

Efektywność energetyczna budynków a sprzęt AGD, czyli dlaczego warto wymienić starą lodówkę na nową

Napisał

Chyba każdemu zależy na tym, by minimalizować koszty utrzymania, odciążając tym samym domowy budżet. Jedną z podstawowych rzeczy, o które należy w takim przypadku zadbać, jest efektywność energetyczna budynku. Czy można ją poprawić bez przeprowadzania generalnego remontu? Jak najbardziej. Dzisiaj przyglądamy się temu, jaki wpływ na zużycie energii ma używanie starego sprzętu AGD i podpowiadamy, dlaczego warto wymienić go na nowy.

 

Efektywność energetyczna budynków w teorii

Czym jest efektywność energetyczna?(Więcej tutaj: https://trendywenergetyce.pl/efektywnosc-energetyczna-budynkow) Jak podają definicje, mianem tym określa się zdolność budowli do pokrywania potrzeb energetycznych jej użytkowników, przy jak najmniejszych nakładach finansowych. Oznacza to, że im wydajność jest ona wyższa, tym niższy jest koszt utrzymania budynku. Fakt ten sprawia, że budowanie domów efektywnych staje się coraz popularniejsze, podobnie jak próby modernizacji starych konstrukcji.

Rosnące zainteresowanie efektywnością energetyczną wynika również z tego, że w 2010 roku weszła w życie dyrektywa, która wskazuje, że od 2021 każdy nowy budynek powinien być zeroenergetyczny (lub prawie zeroenergetyczny), czyli charakteryzować się brakiem konieczności pobierania energii od zewnętrznych dostawców.

Wznoszenie wydajnej energetycznie budowli powinno się zaczynać już na etapie planowania i przygotowywania projektu.

Urządzenia AGD i ich potrzeby energetyczne

Zgodnie z tym, co donoszą analizy i badania, to właśnie sprzęt AGD odpowiada za największe zużycie energii w całym domu (jeśli rozpatrujemy urządzenia zasilane prądem elektrycznym). Do najdroższego w utrzymaniu sprzętu zalicza się przede wszystkim lodówkę i zamrażarkę. Mogą one zużywać nawet 30% całej energii dostarczanej do gospodarstwa domowego. Podobnie wygląda kwestia innych urządzeń AGD, jak pralka czy kuchenka, których łączne pobory prądu mogą wynosić nawet 25%.

W perspektywie kilkunastu – czy nawet kilku – lat, takie zapotrzebowanie generuje spore koszty. Aby móc je obniżyć, często jedynym wyjściem okazuje się wymiana starego sprzętu na nowy, charakteryzujący się wyższą klasą energetyczną.

Klasy energetyczne – to trzeba wiedzieć

Każde urządzenie typu AGD powinno być oznaczone odpowiadającej mu klasie energetycznej, zgodnie z postanowieniami unijnej Komisji Europejskiej z 2011 roku. Symbol widoczny na etykiecie konkretnego produktu wskazuje na jego efektywność energetyczną, co ma podpowiedzieć konsumentom, na jaki sprzęt powinni zwrócić uwagę.

Oficjalnie przyjęta skala obejmuje oznaczenia od A (z maksymalnie trzema dodatkowymi symbolami „+”) do G, jednak obecnie produkowane są niemal wyłącznie urządzenia pierwszej klasy. Należy wspomnieć, że konkretny symbol nie wskazuje na bezpośrednie zużycie energii, a jedynie pomaga sklasyfikować produkt w porównaniu do tych o średniej efektywności energetycznej.

Niższe rachunki to wyższa efektywność energetyczna budynku

Jak wspomniano na początku, wysoka wydajność energetyczna oznacza, że budynek zaspokaja potrzeby domowników przy minimalnym koszcie utrzymania. Decydując się na wymianę sprzętu AGD na nowy, można spodziewać się odciążenia domowego budżetu, co w ogólnym rozrachunku może wiązać się z niemałymi oszczędnościami.

Jeśli budynek został wzniesiony zgodnie ze starymi standardami, zakup nowych urządzeń to obecnie najprostsze rozwiązanie pozwalające podnieść jego efektywność energetyczną.

asdasdasdasdas
HomeWarto wiedziećPrzedszkolaPolecamy artykułyEfektywność energetyczna budynków a sprzęt AGD, czyli dlaczego warto wymienić starą lodówkę na nową