Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 27 luty 2019 23:16

Ozdobne malowanie ścian to prosty sposób na ożywienie miasta

Napisał

Malarstwo dekoracyjne pomaga uatrakcyjnić przestrzeń i skrzętnie korzystają z tego metropolie na całym świecie. Zamiast szarych i ciekawych budynków mamy intrygujące murale oraz kolory, które przyciągają wzrok i sprawiają, że całe otoczenie nabiera życia. Ścienne malowanie nie jest współczesnym wynalazkiem, przecież już pierwsze malunki są datowane na 40 tys. lat p.n.e., ale dziś wprowadzenie kolorów i wzorów do przestrzeni miejskiej jest niemal powszechne. Malowanie ścian budynków w miastach kojarzy się przede wszystkim z muralami reklamowymi. Taka jest prawda: firmy coraz częściej decydują się na zatrudnienie lokalnych artystów, którzy na ściany przenoszą kreacje reklamowe, społeczne czy biznesowe. Coraz częściej też malarstwo dekoracyjne spotkamy przy inwestycjach deweloperskich, ponieważ jest to sposób na nadanie swego rodzaju luksusu projektowi. Jednak to murale miejskie są szeroko komentowane i podziwiane, zwłaszcza jak nawiązują do historii miasta lub ważnych społecznych wydarzeń.

Dlaczego ozdobne malowanie ścian jest tak modne?

W przypadku pomieszczeń i aranżacji wnętrza nie ma tutaj większej filozofii. Zwykłe malowanie ścian jest niezwykle proste: wystarczy wziąć wałek i wykonać kilka ruchów. Jeśli ściana ma być tylko ścianą, nie trzeba więcej się natrudzić. Jednak ściana może być czymś więcej, a mianowicie tłem dla ciekawych aranżacji, dzięki którym nadamy wyjątkowej atmosfery, a nawet optycznie powiększymy pomieszczenie. Jak? Wystarczy zastosować farby z połyskiem, które świetnie rozpraszają światło, a jeszcze lepiej – zastosować kilka trików malarskich i dekoracyjnych, na przykład zastosowanie dużej grafiki na jednej ścianie czy geometrycznych wzorów, aby wnętrze stało się nie tylko eleganckie, ale i przestronne.

Jeśli zaś mowa o przestrzeni miejskiej jest to po prostu kreatywne, a nawet chytre, wykorzystanie możliwości. Możliwości, jeśli chodzi o reklamę czy ożywienie miasta. Jest to świetny sposób na rewitalizację miasta i sprawienie, że po prostu jego odbiór jest bardziej optymistyczny. Jednak musi się to odbyć pod pewnym warunkiem: mówimy o kreatywnych, przemyślanych i społecznie akceptowanych muralach czy malowidłach, a nie szpecących i nic niewnoszących chuligańskich wybrykach. Tak samo, jak w przypadku malarstwa wewnętrznego, tak i tutaj artyści mają swoje techniki i sposoby na przykucie uwagi, jak na przykład zastosowanie efektu 3D czy komiksów.

Miasta kochają murale!

Przemyślana koncepcja malowidła ściennego może stać się ważnym punktem strategicznym dla miasta. Na przykład na wyznaczonej ścianie budynku można namalować postać lub odzwierciedlić wydarzenie ważne dla miasta, jak to było w przypadku namalowanego portretu Lecha Wałęsy na ścianie bloku na Zaspie, gdzie w latach 80. mieszkał przywódca Solidarności. Portret uczcił 25. rocznicę przyznania mu Pokojowej Nagrody Nobla.

Jak to powiedział dr Rafał Roskowiński, artysta malarz, pionier i legenda polskiego muralu: „Sztuka naszych czasów to street art, a artystą naszych czasów jest Banksy”. Zatem malarstwo dekoracyjne ścienne to efekt upowszechniania się sztuki ulicznej, która coraz częściej jest dobrze odbierana przez społeczeństwo, szczególnie że coraz więcej mówi się o jego walorach artystycznych.

Dekoracyjne malowanie ścian wpływa na estetyzację miasta, ale nie tylko. Spotkamy je też przy komercyjnych budynkach czy lokalach, kiedy pełni funkcję informacyjną, na przykład z jego pomocą w ciekawy i kreatywny sposób zostało przedstawione menu na zewnętrz budynku lub oznaczono samą firmę za pomocą ciekawego liternictwa czy znaku.

Nie ulega wątpliwości, że murale i dekoracyjne malowidła ścienne mogą stać się same w sobie dziełem sztuki, jednak aby nie szkodziły, nie mogą dewastować przestrzeni publicznej i architektury. Muszą się za to doskonale w nie wpisywać!

asdasdasdasdas
HomeWarto wiedziećPrzedszkolaPolecamy- artykuły sponsorowaneOzdobne malowanie ścian to prosty sposób na ożywienie miasta