Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

czwartek, 28 luty 2019 22:14

Program „Czyste powietrze” – w jaki sposób zdobyć dofinansowanie na walkę ze smogiem?

Małopolskie to jedno z województw o najgorszym stanie powietrza w kraju. Polska zaś jest jednym z krajów UE, w których problem smogu jest najpoważniejszy. Dofinansowania w ramach programu „Czyste powietrze” mogą, po pierwsze, pomóc zaradzić na ten stan rzeczy, po drugie, poprawić komfort życia osób, które skorzystają z dotacji.

Smog w województwie małopolskim

Jak pokazują statystyki – Polska to jeden z europejskich krajów o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Chociaż nie doścignęliśmy jeszcze liderów światowych, to na tle państw należących do Unii Europejskiej wypadamy bardzo źle – gorzej sytuacja wygląda jedynie w Bułgarii. Z listy pięćdziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii aż 36 leży w Polsce. Większość to miasta z rejonu śląskiego, na tę niechlubną listę wpisano jednak także lokacje z obszarów małopolski: między innymi stolicę regionu, Kraków, Niepołomice i Wadowice.

Skąd bierze się smog w województwie małopolskim? Na to pytanie wielu osobom nasuwa się odpowiedź – to skutek działalności fabryk oraz wzmożonego ruchu ulicznego. Czy jednak takie stwierdzenie jest słuszne? Jeśli tak, dlaczego poziom zanieczyszczeń w powietrzu gwałtownie wzrasta zimą? Jak pokazują dane Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami, za emisję pyłu PM10 w 17% odpowiada przemysł, w 10% transport drogowy. Głównym źródłem zanieczyszczeń są jednak gospodarstwa domowe, przede wszystkim ogrzewanie kotłami ręcznie zasilanymi oraz piecami kaflowymi. W rejonie małopolski zaś w bardzo wielu gospodarstwach domowych wciąż użytkowane są stare piece, emitujące dużą ilość zanieczyszczeń. Także w wielu blokach i kamienicach ogrzewanie czy ciepła woda dostarczane są za pomocą starych pieców i piecyków gazowych.

Walkę ze smogiem należy więc rozpocząć od wprowadzania na masową skalę usprawnień w gospodarstwach domowych. Ze względu na to, że koszty tych usprawnień przekraczają możliwość wielu mieszkańców, wprowadzane są różne dotacje, zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym. Należy do nich między innymi program „Czyste powietrze”, którego realizację wyznaczono na lata 2018 – 2029.

 

Na jakie inwestycje można dostać dofinansowanie w ramach programu?

Program umożliwia skorzystanie z dotacji na różnego rodzaju działania, których celem jest poprawienie bilansu energetycznego modernizowanego budynku  i zmniejszenie emisji szkodliwych substancji. Do tego celu można dążyć na różne sposoby. W ramach programu istnieje szansa uzyskania dofinansowania na inwestycje takie jak:

  • Wymiana starych pieców i kotłów na paliwo stałe na nowsze urządzenia

Nowsze piece emitują mniej zanieczyszczeń, są wydajniejsze i pozwalają ograniczyć życie paliw stałych (jak węgiel czy drewno) w celu ogrzania domu.

  • Zainstalowanie odnawialnych źródeł energii – na przykład kolektorów słonecznych.

Pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł to rozwiązanie ekologiczne. Nie wymaga zużywania zasobów takich jak ropa, drewno, węgiel czy gaz, których zarówno pozyskiwanie, jak i spalanie wiąże się z emisją zanieczyszczeń. W ostatnich latach dofinansowania prowadzone w celu zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii są coraz częstsze. Jest to związane zarówno z troską o środowisko, jak i obawą przed wyczerpaniem zasobów odnawiających się wolno lub wcale.

  • Dokonanie termomodernizacji domu jednorodzinnego - docieplenie przegród, wymiana nieszczelnych okien i drzwi

Jaki związek z walką o czyste powietrze mają okna i drzwi? Jak podsumowuje ekspert marki DAKO: Przez źle zaizolowane ściany, czy nieszczelne okna i drzwi, z domu ucieka ogromna ilość ciepła. W konsekwencji ogrzanie domu i utrzymanie w nim odpowiedniej temperatury, staje się znacznie trudniejsze i wymaga zużycia większej ilości energii. Jeśli więc w domu znajduje się stolarka o kiepskich właściwościach termoizolacyjnych, to aby ogrzać pomieszczenia piec musi pracować dłużej i zużywać więcej drewna/węglu/gazu. Warto też dodać, że dzięki szczelnym oknom możemy nie tylko obniżyć koszty ogrzewania – ale również sprawić, że dom jest lepiej chroniony przed smogiem gdyż do pomieszczeń dostaje się mniej szkodliwych substancji z zewnątrz.

  • Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Przez system wentylacji budynek traci około 10% ciepła. Jest to naturalne, ale te straty można ograniczyć, wyposażając go w system wentylacji z odzyskiem ciepła. Dzięki temu, podobnie jak dzięki szczelnym drzwiom, oknom i dobrze ocieplonym ścianom, potrzeba mniej energii na ogrzanie domu.

  • Modernizacje instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Dokonanie modernizacji tego typu nie tylko zmniejsza ilość zanieczyszczeń, jakie generuje gospodarstwo domowe, ale także podnosi jakość życia domowników.  

 

Jak ubiegać się o dofinansowanie?

W ramach programu można uzyskać dotację oraz pożyczkę na przeprowadzenie modernizacji. Wysokość dotacji uzależniona jest od poziomu uzyskiwanego w gospodarstwie domowym wnioskodawcy dochodu na osobę. Na przykład, jeżeli wartość dochodu nie przekracza 600 złotych na osobę – można uzyskać dotację o wysokości nawet  90%. Najniższe dotacje – maksymalnie 30% - mogą otrzymać gospodarstwa domowe, w których dochód przekracza 1600 złotych na osobę (w takiej sytuacji istniej jednak możliwość ubiegania się o pożyczkę na pozostałą kwotę potrzebną do zrealizowania inwestycji).

Nabór wniosków w programie wystartował we wrześniu 2018, ale prowadzony jest w trybie stałym – wciąż można więc ubiegać się o dofinansowanie. Do tego celu, konieczne jest zapoznanie się z dokumentacją formalną programu, następnie założenie konta na Portalu Beneficjenta, pobranie z niego wniosku do uzupełnienia i przesłanie go albo za pomocą skrzynki podawczej Portalu albo profilu zaufanego ePUAP. Szczegółowych informacji na temat składania wniosków można szukać na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Na stronie można znaleźć prosty przewodnik, opisujący dokładnie, w jaki sposób należy uzupełnić formularz oraz jakie dane i dokumenty będą wymagane. W regionie małopolski prowadzone są także spotkania informacyjne z mieszkańcami.

asdasdasdasdas
HomeWarto wiedziećPrzedszkolaPolecamy- artykuły sponsorowaneProgram „Czyste powietrze” – w jaki sposób zdobyć dofinansowanie na walkę ze smogiem?