Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 20 marzec 2019 07:17

Rodzaje kredek. Jakie typy kredek są i do czego służą?

Napisał

Kredki to jedne z podstawowych przyrządów do rysowania i pisania. Zazwyczaj używane są przez dzieci, architektów i projektantów. Kredki są dostępne w szerokiej gamie barw, o grubości standardowej lub Jumbo. Do wyboru mamy także kształt przekroju kredki – okrągły, trójkątny, kwadratowy bądź heksagonalny. Wyróżniamy kilka typów kredek: ołówkowe, akwarelowe, pastelowe, świecowe, woskowe, plastikowe i artystyczne.

 

Typy kredek i ich zastosowanie

Kredki możemy zakupić w każdym sklepie papierniczym. Przed ostatecznym wyborem warto się zastanowić, dla kogo będą przeznaczone oraz jakie będą mieć zastosowanie.

Kredki ołówkowe to jedna z najpopularniejszych odmian. Ich grafit wykonany jest z barwionego węgla drzewnego i umieszczony w oprawie drewnianej lub z tworzywa sztucznego. Ze względu na sztywną budowę polecane są raczej dla starszych dzieci. Dobrej jakości kredki posiadają twarde, nie łamiące się rysiki, co znacznie ułatwia malowanie. Służą do wykonywania różnego rodzaju prostych rysunków.

Kredki akwarelowe to przybory zbudowane z kolorowego pigmentu, zmieszanego z gumą arabską, żółcią i gliceryną. Mogą służyć jako zwykłe kredki, jako podmalówka po zwilżeniu rysunku lub jako końcowa akwarela. Stosuje się je zarówno na suchym, jak i mokrym papierze, gdzie można je rozcierać pędzlem lub gąbką.

Kredki pastelowe są wykonane z masy przypominającej ciasto. Pastele suche powstają z gipsu, kredy lub glinki, natomiast pastele olejne z wosku, glinki, pigmentu i gumy lub oleju. Pastele suche są łatwo pylące i miękkie, łatwo się rozcierają, występują w bardzo bogatej gamie kolorystycznej. Pastele olejne są zwarte, łatwe do nakładania i rozcierania. Służą raczej do malowania, stanowiąc kompromis pomiędzy kredką a farbą.

Kredki świecowe - to przybory wykonane z parafiny i w dotyku przypominające świeczkę. Są wytrzymałe i miękkie, więc nadają się zwłaszcza dla najmłodszych dzieci. Posiadają właściwości wodoodporne. Łatwo malują i szybko pokrywają zamalowywane powierzchnie, a jednocześnie łatwo je zmyć z podłogi czy mebli. Im będą grubsze, tym mniej będą się łamać i łatwiej je będzie utrzymać w niewprawnej rączce dziecka. Aby zachęcić najmłodszych do rysowania, kredki świecowe są dostępne w różnych, nie tylko standardowych kształtach, takich jak stożki czy figurki.

Kredki woskowe – często mylone ze świecowymi – są wykonane z wosku pszczelego, przez co są również dużo droższe. Pozwalają na uzyskanie ciekawych efektów plastycznych, dając mocno nasycone barwy. Ich kolory dobrze łączą się ze sobą, łatwo je również zmyć, a dodatkowo przyjemnie pachną miodem.

Kredki plastikowe – w tym przypadku cała kredka jest zarazem wkładem, nie posiada dodatkowej obudowy. Takie kredki nie brudzą rąk i są bardzo wydajne. Mają żywą kolorystykę i lekko świecą na papierze.

Kredki artystyczne są zazwyczaj stosowane przez profesjonalistów do wykonywania prac plastycznych. Dają możliwość tworzenia przejść światłocieniowych, przy dobrym kryciu i niezmienności koloru. Charakteryzują się wysoką jakością wykonania i użytkowania.

 Po zakup dobrej jakości kredek warto udać się do sklepu papierniczego. Profesjonalna obsługa podpowie, jakie kredki będą najlepsze do naszych potrzeb i dobierze właściwy dla nas model, dostosowując je do rozwoju zdolności manualnych użytkownika. Wysokiej klasy kredki będą wykonane z bezpiecznych, naturalnych składników bez toksycznych barwników. Pozwolą one cieszyć się łatwym i efektywnym malowaniem, rozwijając umiejętności plastyczne.

asdasdasdasdas
HomeWarto wiedziećPrzedszkolaPolecamy artykułyRodzaje kredek. Jakie typy kredek są i do czego służą?