Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 25 marzec 2019 07:47

Co Polacy kupują w internecie?

Napisał

Szacuje się, że rocznie Polacy wydają na zakupy w internecie kwotę około 30-40 mld zł. Tyle też jest wart polski rynek e-commerce. Można przypuszczać, że systematycznie w kolejnych latach kwota ta będzie wzrastać.

 

20-procentowy wzrost rynku e-commerce

Firma badawcza Gemius systematycznie prowadzi badania dotyczące handlu internetowego w Polsce. Według jej szacunków handel ten rośnie w tempie około 20 proc. rocznie. Sektor on-line zwiększa swój udział w handlu w ogóle o blisko 5 proc. rocznie. Dlatego można powiedzieć, że e-commerce rośnie w błyskawicznym tempie – nawet 7-krotnie szybszym niż handel tradycyjny.

Interaktywnie.com szacuje, że w 2019 roku Polacy zrobią w sieci zakupy na kwotę około 50 mld zł. Sklepy internetowe mają więc o co walczyć i podejmują się tego zadania z wykorzystaniem różnego rodzaju narzędzi.

Zakupy na kwoty od 100 do 250 zł

Na jednorazowe zakupy w internecie polscy konsumenci wydają średnio od 100 zł do prawie 250 zł, jak wynika z najnowszych badań z 2018 roku przeprowadzonych dla TNS na zlecenie firmy Trusted Shops. Niemal 50 proc. naszych rodaków kupuje w internecie przynajmniej raz w roku, ale też znaczna część Polaków robi zakupy online nawet dwa razy w miesiącu. Co 10. Polak na zakupy w sieci wydaje za jednym razem od 250 do prawie 500 zł. Większość z nas kupuje w polskich sklepach internetowych, a 13 proc. również w sklepach zagranicznych.

W 2019 roku najprawdopodobniej 45 proc. Polaków, czyli niemal co druga osoba, kupi mobilnie (za pośrednictwem kanałów m-commerce) jakiś przedmiot przynajmniej raz w tygodniu. E-commerce jest równie popularne – co najmniej raz na tydzień z takiej możliwości robienia zakupów korzysta co drugi Polak.

Co kupujemy online?

Raport „E-commerce w Polsce 2018. Gemius dla e-Commerce Polska” pokazuje, jakie produkty stają się najczęstszym celem zakupów internetowych dokonywanych przez Polaków. Najczęściej wybieramy w e-sklepach ubrania i dodatki do nich. W kategorii odzież i akcesoria różne przedmioty w sieci kupuje 64 proc. badanych. W e-sklepach konsumenci z Polski chętnie sięgają po książki, płyty i filmy (54 proc. kupujących) oraz po bilety do kina i teatru (51 proc. kupujących).

Zapytano także respondentów, co kupują najczęściej w e-sklepach zagranicznych. Są to te same przedmioty co w sklepach polskich, a więc:

  •       odzież i akcesoria – 52 proc. odpowiedzi,
  •       kosmetyki i perfumy – 32 proc. odpowiedzi,
  •       książki i filmy – 28 proc. odpowiedzi.

Jeszcze w 2017 roku ranking ten wyglądał nieco inaczej, ponieważ najpopularniejszymi produktami kupowanymi w zagranicznych e-sklepach były: odzież (38 proc. odpowiedzi), gry komputerowe (28 proc.) oraz obuwie (23 proc.).

Zakupy przez smartfony

Przy omawianiu tego, co kupujemy najczęściej w internecie, nie można zapominać o zakupach w ramach m-commerce. Interaktywnie.com informuje, że w 2018 roku polscy internauci najczęściej za pomocą smartfonów kupowali:

  •       ubrania i akcesoria – 54 proc. wskazań,
  •       przedmioty związane z kulturą (książki, bilety do kina, teatru i na koncerty) – 44 proc.,
  •       elektronikę – 43 proc.,
  •       usługi – płatności za bilety komunikacji miejskiej (34 proc. wskazań) oraz płatności za parkingi (20 proc. wskazań).

Dlaczego kupujemy przez internet?

Głównym czynnikiem wyboru oferty e-commerce jest cena. Klienci zwracają także uwagę na swobodę dokonywania zakupów przez 24 godziny na dobę i 365 dni w roku. Wystarczy komputer czy smartfon i dostęp do internetu, którego prędkość rośnie tak samo szybko, jak sprzedaż w sieci. Internet w UPC dostępny jest np. dla części mieszkańców Warszawy z prędkością nawet do 1 GB/s.

asdasdasdasdas