Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 25 marzec 2019 21:42

Polacy na tronach świata. Które monety upamiętniają historyczną potęgę naszego kraju?

Napisał

Polska historia jest niezwykle bogata w wydarzenia, które miały miejsce nie tylko w kraju, ale też poza jego granicami. Znaczenie polskich władców w pozostałych krajach świata może zaskoczyć niejednego. Monety, które upamiętniają takie zdarzenia, mają niezwykłą wartość dla każdego numizmatyka.

 

Książę Władysław na tronie w Moskwie

 

Wojny Rzeczypospolitej z Rosją to kilkadziesiąt lat sporów, które przed długi czas wskazywały na przegraną naszych rodaków. Wyprawa na Moskwę odwróciła jednak przebieg wydarzeń – pojawiła się wtedy szansa na zwycięstwo, którą hetman Stanisław Żółkiewski wykorzystał i rozbił silne i liczne moskiewskie wojska w bitwie pod Kłuszynem. Dzięki temu na krótki okres carem został Władysław IV – królewicz polski, syn Zygmunta III Wazy.

 

Upamiętnieniem tego wydarzenia jest kopiejka z tytulaturą Władysława IV, będąca jednocześnie jedyną monetą rosyjską, która została wybita dla polskiego władcy. Autentyczna moneta Skarbnicy Narodowej dotycząca tego wydarzenia ma wyjątkowe walory estetyczne, które podkreśla eleganckie drewniane pudełko oraz magnetyczna kapsuła.

 

Jan III Sobieski – król Polski i książę litewski, ruski oraz pruski

 

Król Polski, którego panowanie obejmowało nie tylko ojczyznę, ale również inne kraje. Bardzo szybko przejął dowództwo nad wojskami niemieckimi i austriackimi. Zestaw trzech monet z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego to:

 

  • I Rzeczpospolita z lat 1677-1687 – pochodząca z okresu rządów króla, przed lub po odsieczy wiedeńskiej
  • II Rzeczpospolita z roku 1933 – 250-lecie zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem
  • III Rzeczpospolita z roku 2001 – moneta współczesna pochodząca z serii „Poczet królów i książąt polskich”.

 

Każda z nich charakteryzuje się unikalnością i oryginalnością, które zapakowane są w eleganckie drewniane pudełko. Celem tego jest nie tylko podniesienie walorów estetycznych, ale również zabezpieczenie cennych monet przez niekorzystnym działaniem powietrza i innych czynników zewnętrznych.

asdasdasdasdas