Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
wtorek, 26 marzec 2019 21:33

Fotelik do samochodu - konieczność czy zbędny wydatek

Napisał

W każdym samochodzie, w którym przewożone jest dziecko o wzroście do 150 cm musi znaleźć się fotelik samochodowy. Jest to obowiązkowe wyposażenie auta, które zapewnia mu odpowiedni poziom bezpieczeństwa, szczególnie w razie wypadku. Ten wymóg określają przepisy Kodeksu Drogowego, do których każdy kierowca prowadzący pojazd w naszym kraju koniecznie musi się zastosować. Ale wielu z nich nie zgadza się z takim wymogiem, czy słusznie?

Małe dziecko podróżujące w foteliku samochodowym - zalety

Chyba dla wszystkich bezdyskusyjny jest wymóg podróżowania w odpowiednim foteliku samochodowym dzieci, które nie ukończyły jeszcze 5 roku życia. Te najmłodsze z niech nie do końca potrafią jeszcze siedzieć samodzielnie podczas podróży autem i fotelik samochodowy doskonale się u nich sprawdza. Maluch siedzie stabilnie w foteliku, z główką chronioną bocznymi zabezpieczeniami i przypięty stabilnie pasami bezpieczeństwa w które wyposażony jest fotelik. Można mieć pewność, że nic złego się mu nie stanie.

Zdjęcie pochodzi ze strony: https://techsat24.pl/foteliki-samochodowe-9-18-kg

Dostępne na rynku foteliki samochodowe w segmencie 9-18 kg dla najmłodszych posiadają wszelkie niezbędne zabezpieczenia ( wkładki dla niemowlaków, pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa a niektóre modele także boczne poduszki powietrzne) zwiększające bezpieczeństwo dziecka. Dzięki temu, na pewno przebywanie w nim, dla dziecka będzie całkowicie komfortowe i bezpieczne. Ta sytuacja będzie komfortowa dla obu stron.

Duże dziecko podróżujące autem w foteliku samochodowym - zalety

Zdecydowanie więcej kontrowersji wśród kierowców wzbudza konieczność podróży w foteliku starszych dzieci, głównie tych które ukończyły 7 rok życia. W tym okresie dzieci są już stosunkowo duże i z łatwością mogą siedzieć na tylnej kanapie przypięte tylko pasami bezpieczeństwa, które każdy z nas posiada w samochodzie. Wydaje się , że nic więcej do szczęścia nie jest potrzebne. A jednak.

Zdjęcie pochodzi ze strony: https://techsat24.pl/foteliki-samochodowe-1536kg

Producenci samochodów wyposażają je w pasy bezpieczeństwa na tylnej kanapie zamontowane na wysokości odpowiadającej pozycji ciała dorosłego człowieka. Tylko w tym przypadku prowadzone są one poprawnie przez ramię i środek klatki piersiowej pasażera, zapewniając właściwy rozkład sił w czasie wypadku. Z reguły w autach brak jest nawet regulacji wysokości pasów na tylnej kanapie. Nikt nie stosuje takiego rozwiązania.
Niestety w przypadku dziecka, z reguły niższego czy szczuplejszego od dorosłego człowieka pasy są poprowadzone nieprawidłowo - przez boczna część szyi i górną część klatki piersiowej. W przypadku wypadku działają tylko na górną część jego ciała, prowadząc do uszkodzeń szyi, czy nawet pozwalając na wysunięcie się dziecka spod nich. Praktycznie stają się bezwartościowe.

Zdecydowanie inaczej jest w przypadku, gdy starsze dziecko jest przypięte pasami bezpieczeństwa, ale znajduje się w odpowiednim foteliku samochodowym. Dzięki podwyższeniu siedziska przebieg pasów staje się prawidłowy w pełni chroniąc małego pasażera. Trzeba również podkreślić, że fotelik do auta posiada dodatkowe zabezpieczenia, które ochraniają głowę i kręgosłup dziecka w razie szarpnięcia autem podczas gwałtownego hamowania. Rodzic może mieć pewność, że z jego dzieckiem będzie wszystko w jak najlepszym porządku. Ten ostatni punkt nie jest spełniony w przypadku tzw podkładek samochodowych, których zadaniem jest tylko zmiana wysokości samego siedziska. Tego rozwiązania nie rekomendujemy.

Atestowane foteliki samochodowe kupisz na: https://techsat24.pl/foteliki-samochodowe

asdasdasdasdas