Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
piątek, 29 marzec 2019 07:06

Domowa apteczka i sprzęt medyczny potrzebny w każdym domu

Napisał

W każdym domu powinna znajdować się dobrze wyposażona apteczka oraz podstawowe akcesoria medyczne, pozwalające dokonać szybkiej oceny stanu zdrowia chorego domownika. W co wyposażyć apteczkę i jakie sprzęty medyczne zakupić? Zapraszamy do lektury.

 

Domowa apteczka – kilka zasad i lista leków

Już na wstępnie należy zaznaczyć bardzo podstawową rzecz: leki powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach, bez dostępu dla dzieci. W apteczce powinien panować porządek, by w stresującej, nagłej sytuacji, łatwiej można było znaleźć potrzebne rzeczy. Leki powinny być przechowywane w miejscu suchym i w miarę chłodnym (bez ekspozycji na ciepło, ponieważ mogą w zbyt wysokiej temperaturze stracić swoje właściwości). Regularnie należy sprawdzać daty ważności leków, a lekarstwa, które są przeterminowane odnieść do apteki (do odpowiedniego kontenera na niezdatne do użytku leki). Nie warto też kupować leków na zapas (nie dotyczy to osób przewlekle chorych). Kupujmy do apteczki tylko leki pierwszej potrzeby oraz środki opatrunkowe, które będą niezbędne w przypadku skaleczeń czy poparzeń. Jeśli w domu mieszkają dzieci, w apteczce powinny się znaleźć także preparaty dla odpowiedniego przedziału wiekowego.

Lista leków – must have domowej apteczki

Co na pewno powinno znaleźć się w domowej apteczce? Leki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe i przeciw dolegliwościom pokarmowym (wzdęcia, niestrawność, zgaga) oraz elektrolity, dzięki którym chory się nie odwodni; leki na pierwsze objawy przeziębienia (krople do nosa, syrop na kaszel, tabletki do ssania albo spray na ból gardła); leki na alergie (jeśli któryś z domowników jest alergikiem); wapno; ziołowe środki uspokajające lub ziołowe środki nasenne; maści lub inne preparaty do nacierania bolących miejsc; sól fizjologiczna do przemywania; woda utleniona i materiały opatrunkowe (plaster, bandaż, gazik); opaska – stabilizator na staw skokowy (kostkę).

Domowy sprzęt medyczny – ciśnieniomierze i termometry

W Polsce na choroby układu krążenia cierpi bardzo wiele osób. Dla prawidłowego prowadzenia leczenia i dobrania odpowiednich leków, bardzo istotne jest regularne dokonywanie pomiarów ciśnienia tętniczego. Również osoby zdrowe co jakiś czas powinny dokonywać kontrolnego pomiaru. Niezmiernie ważne jest, by wykonywać te pomiary prawidłowo – o zasadach prawidłowego pomiaru ciśnienia tętniczego przeczytasz tutaj. Rodzaj ciśnieniomierza należy dobrać do preferencji osoby, która będzie kontrolować ciśnienie. Jeśli będzie to osoba starsza, warto kupić sprzęt jak najprostszy w obsłudze, elektroniczny, najlepiej z dużym wyświetlaczem. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ciśnieniomierzy, każdy pacjent znajdzie odpowiedni dla siebie.

Termometr – pierwszy oręż w walce z gorączką

By skutecznie walczyć z chorobą, trzeba wiedzieć z jakim wrogiem się mierzymy. W ustaleniu podstawowego parametru w przypadku przeziębienia czy grypy, czyli temperatury ciała, pomoże oczywiście termometr. Za jego pomocą, dokonując regularnych pomiarów (w tym samym miejscu na ciele chorego) będziemy w stanie ocenić czy podane leki działają, czy może jednak gorączka się nasila. Obecnie na rynku dostępne są tradycyjne szklane termometry (na szczęście już bez rtęciowego wkładu), termometry elektroniczne oraz najbardziej zaawansowane termometry bezdotykowe. Te ostatnie wydają się szczególnie przydatne, gdy w domu są małe dzieci: można zmierzyć maluszkowi temperaturę bez wyrywania go ze snu, a dzięki temu, że są bezdotykowe, pozwalają zbadać np. temperaturę wody przygotowanej do kąpieli. Taki termometr jest też najbardziej higieniczny ze wszystkich.

asdasdasdasdas