Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
środa, 03 kwiecień 2019 23:05

Czym kierować się przy wyborze zestawu garnków?

Napisał

Decyzja o tym, jakie garnki wybrać do kuchni, powinna być podyktowana szeregiem kryteriów – nie tylko użytkowych, ale i estetycznych. Choć może wydawać się, że są to produkty niewymagające głębszych rozważań, warto dobrze przemyśleć ich zakup, żeby później nie żałować. Pamiętaj, jak intensywnej eksploatacji są one poddawane! Na co więc zwracać uwagę, wybierając zestawy garnków do kuchni?

Przeznaczenie garnków

Zestawy garnków mają tę zaletę, że składają się z kilku elementów służących różnym celom. Są jednocześnie kompatybilne ze sobą i zaprojektowane w jednolitym stylu. W zestawie znajdzie się więc kilka rozmiarów tradycyjnego garnka, patelnia, rondel, a nawet wariant do gotowania na parze czy przygotowywania szparagów. Większość tych artykułów powinna posiadać również przeznaczone do nich pokrywki. Jedne zestawy będą uboższe, inne zaoferują nieco więcej – ważne, aby wybrać ten, który będzie posiadał elementy najczęściej używane przez nas w kuchni.

Rodzaj materiału

Bardzo istotnym czynnikiem, który należy brać pod uwagę, wybierając zestaw garnków, jest materiał, z jakiego został wykonany. Kupując cały komplet, decydujemy się bowiem najczęściej na jedno tworzywo w przypadku wszystkich elementów. Choć najpowszechniejszym rozwiązaniem są garnki ze stali nierdzewnej bądź aluminium, warto rozważyć nieco droższe, ale i solidniejsze zestawy żeliwne, szklane bądź miedziane. Są to materiały cechujące się szeregiem funkcjonalnych właściwości, dzięki czemu dużo lepiej sprawdzają się w kuchni.

Konstrukcja garnków

Dobry zestaw garnków kuchennych powinien być przede wszystkim solidnie wykonany. Jednym z najistotniejszych parametrów jest grubość dna poszczególnych elementów. Wielowarstwowe denka (powyżej 3, do nawet 11 warstw) zapewniają równomierne rozprowadzanie ciepła i eliminują ryzyko przypalania się potraw. Warto również zwrócić uwagę na ergonomiczny kształt uchwytów – nie chcesz przecież parzyć dłoni za każdym razem, kiedy podnosisz garnek z kuchenki. Dużo można ocenić po samej wadze garnków – z zasady nowoczesne modele im są cięższe, tym lepsze.

Dodatkowe zalety garnków w zestawach

Pomocnymi atrybutami w zestawach garnków mogą być na przykład dołączone do każdej pokrywki termometry. Nie bez znaczenia okaże się również dodatkowa powłoka we wnętrzach garnków. Bywa wykonana z emalii bądź tworzyw takich jak teflon, ceramika, tytan, marmur lub silargan. Warstwa taka zapobiegnie przypalaniu potraw i ułatwi czyszczenie naczyń. Zwróć również na to, czy garnki można myć w zmywarce oraz czy nadają się one do używania na płytach indukcyjnych.

asdasdasdasdas