Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
środa, 10 kwiecień 2019 12:00

Górskie przygody małego odkrywcy, czyli o wakacjach dla dzieci w górach

Napisał

Każdy z nas rodzi się odkrywcą i od najmłodszych lat poznaje świat, rejestrując obrazy, dźwięki, smaki. Szczególnie dla dzieci i ich rozwoju ma to niebagatelne znaczenie. Chcąc poszerzyć ich wyobraźnie, warto się z nimi wybrać w góry. Z pewnością to będzie przygoda, która może wręcz na dobre odmienić ich podejście do życia i patrzenia na otaczający świat.

 

Jak wiadomo z badań, dzieci w pierwszych latach swojego życia najłatwiej przyswajają sobie informacje. To właśnie wtedy należy pobudzać ich ciekawość, która być może w przyszłości przerodzić się w prawdziwą pasję. A jak doskonale wiemy, w życiu dobrze jest robić to, co się najbardziej lubi. Odpowiednią zachętą na budowanie swoich zainteresowań będzie na pewno wyjazd z dziećmi w góry. Przemierzanie szlaków z własnymi rodzicami otworzy je przed tym, co dla nich nieznane i popchnie dalej w świat nieustającej przygody.

Wakacje w górach – czas pokonywania własnych granic

„Podróże kształcą” - dla naszych podopiecznych mają jeszcze większe znaczenie niż dla nas samych. Z tego względu warto się zdecydować na rodzinne wakacje z dzieckiem, które być może dla młodego człowieka będą wręcz niezapomniane. Szczególnie jeśli mówimy o górach, których w Polsce jest całe mnóstwo. Tatry, Karkonosze, Bieszczady, a także Góry Stołowe, czy nawet Góry Świętokrzyskie – każde z tych miejsc charakteryzuje się unikalną roślinnością, formami skalnymi, jak również żyjącymi tam zwierzętami.

Jak już się zdecydujesz, gdzie możesz zacząć z dzieckiem swoje zmagania wspinaczkowe, to warto się przyjrzeć bazie noclegowej i dostępnym miejscom wypoczynkowym. Razem z całą rodziną, wakacje dla dzieci w górach mogą być spędzone zarówno w pięknym luksusowym hotelu, jak i w stylizowanej góralskiej chacie, która już dodaje klimatu. Wyposażając się w potrzebny sprzęt, ubiór, plecaki, można spokojnie wyruszać na szlak. W przypadku Tatr najlepiej rozpocząć od przejścia się dolinami np. Doliną Kościeliską czy Doliną Chochołowską. Stopniowe zwiększanie trudności trasy, pomoże dobrze ocenić możliwości i siły Twojego malca. Ciekawość może zaprowadzić daleko. Z każdą partią roślinność się zmienia – zaczynając od lasów, po pasy kosodrzewiny, a kończąc na skalnych szczytach. Po drodze dzieciaki będą mieć szanse oglądać górskie potoki, a w wyższych partach gór ujrzeć będą mogły majestatyczne stawy.

Góry skrywają swoje piękno, ale tym, którzy upodobali sobie bardziej krajobraz jezior, polecić można obranie innego kierunku np. na Pieniny, które są mniej wymagające niż Tatry. Wakacje nad jeziorem, nie tylko tam, ale także na terenie Mazur mogą też stanowić wyzwanie dla młodego odkrywcy. Przyjrzenie się okolicznej szacie zieleni i naturze może natchnąć dzieciaki do podjęcia pierwszych kroków jako botaników, leśników, a już na pewno do zostania miłośnikiem przyrody.

Górskie przygody Twojego dziecka zacznij najpierw od siebie. Przekonaj się, że podróżowanie i kontakt z naturą to doskonały sposób, aby rozwinąć w dzieciach pasje oraz chęć poznawania świata. Zanim się obejrzysz, nie będziesz wiedział, gdzie ich nogi poniosą. Może na sam szczyt?

asdasdasdasdas