Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

środa, 24 lipiec 2019 08:27

Jak robić wspaniałe zdjęcia

Lubisz robić zdjęcia? Zastanawiasz się, dlaczego niektóre fotografie zachwycają widzów, natomiast na inne nikt nie zwraca uwagi? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak tworzyć kadry, które sprawią radość Tobie i Twoim Bliskim.

Najważniejszy element fotografii

Wielu fotoamatorom wydaje się, że do tworzenia niesamowitych zdjęć potrzebują drogiego i skomplikowanego aparatu. Myślą, że piękne ujęcia mogą powstać wyłącznie w trakcie dalekich i egzotycznych podróży. To nieprawda.

W fotografowaniu najważniejsza jest wyobraźnia. Sprzęt ma drugorzędne znaczenie, a ciekawe tematy możesz znaleźć bez wychodzenia z domu.

Niestety – przytłaczająca większość kursów, szkoleń i książek z obszaru fotografii skupia się na aspektach technicznych. Przez to wiele osób brnie w jałowe dyskusje o przewadze jednej marki aparatów nad drugą. Nowinki technologiczne przysłaniają im prawdziwy sens robienia zdjęć – czyli nieustające poszukiwanie piękna.

Jak robić dobre zdjęcia

Jeżeli chcesz tworzyć wspaniałe zdjęcia – przestań myśleć o sprzęcie. Fotografuj tym, co masz akurat pod ręką.

Zwróć uwagę, że u podstaw dobrego kadru leży światło. Każdy fotograficzny temat wygląda inaczej o różnych porach dnia (lub roku). Gdy zależy Ci na błyskawicznych rezultatach – spróbuj wykonać kilka fotografii Twoich ulubionych miejsc lub tematów w tzw. „złotej godzinie” (czyli w okresie wschodu lub zachodu słońca). To wtedy można podziwiać (i zarejestrować) najpiękniejsze promienie. Szybko przekonasz się, że zdjęcia wykonane w ten sposób zdobędą uznanie odbiorców.

Pamiętaj też, że Twoim podstawowym celem jest prawidłowa kompozycja kadru. W tym wypadku „mniej” często znaczy „więcej”. Musisz zdecydować, co będzie przewodnim motywem – a następnie pozbyć się wszystkich niepotrzebnych rzeczy. Unikaj komponowania centralnego (czyli umieszczania fotografowanego obiektu w centralnym punkcie kadru). W większości przypadków taka kompozycja zaburzy harmonię zdjęcia.

Spraw, aby Twoje kadry opowiadały różne historie. Dobre zdjęcie to takie, które przekazuje widzowi emocje. Zacznij od prostych elementów – najłatwiej jest zarejestrować radość. Uśmiech jest niesamowicie fotogeniczny.

Jak uczyć się fotografii

Szybko przekonasz się, że nauka fotografii wcale nie jest prosta. Wymaga poświęcenia i zaangażowania. Samodzielne odkrywanie prawidłowych technik robienia zdjęć może zająć Ci długie miesiące. Dlatego postaraj się wykorzystać doświadczenia innych. Oglądaj kadry Twoich ulubionych fotografów. Weź udział w wystawach i pokazach zdjęć. Pomocny może być również dobry poradnik fotograficzny. Dzięki temu szybciej zauważysz postępy i będziesz miał wystarczająco motywacji do dalszej pracy nad swoim warsztatem.

Najszybciej rozwiniesz się wtedy, gdy fotografia stanie się Twoją codziennością. Postaraj się wykonywać przynajmniej kilka kadrów dziennie. Pamiętaj też, aby zawsze mieć przy sobie aparat. Dzięki temu nie przegapisz żadnej okazji na nowe, wspaniałe ujęcie.

Fotografia to nie tylko sposób na uwiecznienie najważniejszych chwil Twojego życia. Robienie zdjęć to przede wszystkim wspaniała podróż w świat piękna. Tworzenie profesjonalnych kadrów pomoże Ci wyzwolić wyobraźnię i kreatywność. Szybko przekonasz się, że godziny spędzone z aparatem to najlepsza odskocznia od codziennych stresów.

asdasdasdasdas